kapat ikonu

Kamu personeline evden çalışma dönemi!

Gelişmiş ülkelerin birçoğunda uygulanan sistem 2020 itibarıyla Türkiye'de kamu personeli için de uygulanacak. İşte düzenlemenin detayları...

  • Sektörel
  • 15 Ekim 2019 16:18
  • Son Güncelleme: 15 Ekim 2019 16:23

Avrupa, ABD ve OECD ülkelerinde şu an yürürlükte olan kamuda esnek çalışma saatleri uygulaması sonunda Türkiye’ye de geliyor. Yapılan bu değişiklik sonrası, kamuda çalışanların verimliliğinin artması ve daha mutlu olması hedefleniyor. Bu sayede çalışanlar aileleri ile daha fazla vakit geçirmenin yanı sıra sosyal hayata daha fazla adapte olabilecekler.

Yapılan bu düzenleme ile mamurların iş hayatlarında daha pozitif olmaları ve verimliliğin artması bekleniyor. Sürekli mesai zorunluluğu olmayan personellere evden çalışma izni verilecek. Kamu çalışanlarının çalışma saatlerine dair düzenleme 2020’de yürürlüğe girecek. Yeni Ekonomi Programı kapsamında yapılan bu değişiklikle birlikte başka yeniliklerin de yapılması bekleniyor.

Esnek çalışma saatleri

Gelecek yıl uygulanmasını bekleyen sistemle birlikte kamu personellerinin esnek çalışma saatleri adı altında haklarının korunması da hedefleniyor. Öte yandan bu sayede istihdam sayısında da artış yaşanabileceği ön görüldü. Özel sektör için de yapılan düzenlemeye göre, iş gücü eksikliğinin giderilmesi ve işsiz kalanların anında iş bulabilmesi için de çalışma yürütüldüğü öğrenildi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol