kapat ikonu

Kamu Personel Rejiminde Köklü Değişiklik

Kamu personel rejiminin tamamen değişmesi için gerekli hazırlıklar tamamlandı. Bu süreçte yeni bir dönemin başladığı sinyalleri verildi.

Kamu personel rejiminin tamamen değişmesi için gerekli hazırlıklar tamamlandı. Bu süreçte yeni bir dönemin başladığı sinyalleri verildi.
 
Yeni sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte kamu personellerinin çalışma şartlarında ve rejimlerde de birtakım değişikliklerin yaşanmasına neden oldu. Yeni belirlenen maddeler ile birlikte kamuda uzun zamandır yer alan bankamatik memurluğu döneminin artık son bulmasına karar verildi.
 
Kızak kadrolar ismi verilen kadroların yeni sistemle birlikte tamamen ortadan kaldırılmasa bile hatrı sayılır bir şekilde azaltılmasına karar verildi. Devlet memurları yasasında birçok madde üzerinde yeni düzenlemelerin ve değişikliklerin yapılmasına karar verildi.
 
Yeni sistemle birlikte yapılan değişiklikler sonrasında 8 yıl ve daha fazla öğretmenlik yapan adayların müfettiş yardımcısı olmaları için çalışmalar başlatıldı. Kamu alanında yapılan değişiklikler sonrasında kızak kadro olarak isimlendirilen müşavirlik kadrolarının bu durumda tamamen ortadan kaldırılmasına karar verildi. Bakanlıklarda sadece müşavirler görevlendirme alabilecekler. Geçici görev sürecinin uzayarak kişileri mağdur etmeleri engellenecek. Bu sebeple geçici göreve 1 yıl sınırının getirilmesine karar verildi. Böylece yaşanan mağduriyetler ortadan kaldırılmış olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol