kapat ikonu

Kamu bankaları, ‘İşe Devam Kredi Desteği’ verecek

Kamu bankaları, kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Kredi Desteği"ni gündeme aldıklarını duyurdu.

  • Kredi
  • 25 Mart 2020 17:06
  • Son Güncelleme: 25 Mart 2020 17:08

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıf Bank, kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Kredi Desteği" isimli finansman desteğini hayata geçireceğini duyurdu.

Söz konusu kamu bankalarından Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıf Bank’tan yapılan ortak açıklamaya göre, küresel ölçekte yaşanan ve Türkiye'yi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının ekonomik hayata, üretim ve istihdama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle uygulamaya alınan "Ekonomik İstikrar Kalkanı" tedbirleri kapsamında finansal destekler hayata geçirilecek.

‘İŞE DEVAM KREDİ DESTEĞİ’ HAYATA GEÇECEK

Açıklamada, sorumluluk bilincinde hareket ederek birlikte çalışmanın bu süreci en kısa süre içerisinde aşılmasına imkan vereceği belirtildi. Bu kapsamda söz konusu 3 kamu bankası tarafından başta KOBİ'ler olmak üzere kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Kredi Desteği" hayata geçirilecek.

KREDİ ŞARTLARI NELERDİR

Bankaların ortak açıklamasına göre, söz konusu destek için herhangi bir sektör ayrımı gözetilmeksizin salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen tüm firmalar başvuruda bulunabilecek.
Kredi desteğini kullanacak firmalar için şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmamaları ön koşulu aranacak.
Teminat eksiği bulunan firmaların krediye erişimi için Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti de sağlanabilecek.
Kredi desteği, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı olacak.

Bankalar, yarından itibaren talepleri kabul etmeye başlayacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol