kapat ikonu

Kamu Bankaları Hükümet Tarafından Uyarıldı!

Son dönemlerde bankalar arasında meydana gelen yarış faiz oranlarının hızlı bir şekilde artırılmasına neden oldu. Hükümet durumun önüne geçebilmek için kamu bankalarına yönelik ciddi uyarılarda bulundu.

  • Kredi
  • 10 Temmuz 2017 07:59
Son dönemlerde bankalar arasında meydana gelen yarış faiz oranlarının hızlı bir şekilde artırılmasına neden oldu. Hükümet durumun önüne geçebilmek için kamu bankalarına yönelik ciddi uyarılarda bulundu.
 
Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli banka genel müdürleri ile bir araya gelerek uzun süren bir toplantı yaptı. Toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmaması merak uyandırmıştı. Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantının detayları ortaya çıkmaya başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun da içerisinde bulunduğu finansal zirve olarak isimlendirilebilecek büyük toplantının artan faiz oranlarının görüşülmesi için gerçekleştirildiği ve bu toplantı sırasında önemli uyarıların yapıldığı belirlendi.
 
Faiz oranlarının artmasının asıl sebebi bankalar arasında meydana gelen yarış ve mevduat krizi olarak ifade edilirken faiz oranlarının artışının engellenmesi ve seviyenin tekrar çekilmesi için en büyük görevin kamu bankalarına düştüğü tespit edilmişti. Rekabetin ortadan kaldırılması için uyarılar yapılırken yapılan uyarıların 52 bankayı da kapsadığı ve toplantıda hepsine yer verildiği öğrenildi. Artan faiz oranları kredi masraflarını da artırmıştı. Kredi maliyetlerinin yüzde 16 seviyelerine kadar çıkarıldığı öğrenildi. Bu durum vatandaşları ve yaptıkları ödemeleri de olumsuz etkilemeye başladı.
 
Mevduat faizlerinin düşürülmesi öncelik olarak belirlendi. Mevduat faizlerinin düşürülmemesi halinde kredi oranlarında da makul bir düşüşün yaşanmasının mümkün olmadığı özellikle belirtildi. 7 aylık periyota bakıldığı zaman faiz oranları hükümetten bağımsız olarak 4 puan arttı. Bu artış normal bir artış olarak değerlendirilmiyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol