kapat ikonu

Kahramanmaraş'ta üretim hız kesmiyor

Türkiye'de milyar dolarlık ihracata imza atan kentler arasında 17. olan Kahramanmaraş'ta sanayiciler, yeni başarılar için üretime tam gaz devam ediyor.

  • Sektörel
  • 28 Ocak 2019 10:44
  • Son Güncelleme: 28 Ocak 2019 12:44
Türkiye'nin tekstilde dördüncü büyük şehri olarak bilinen Kahramanmaraş, tarihinde ilk defa 1 milyar dolarlık ihracata imza atarak, milyar dolarlık ihracat yapan kentler arasında 17. sıraya yerleşti.
 
Devletten aldığı teşviklerle de son 13 sene içerisinde ekonomiye 20 milyar dolar destek yaratan kentte sanayiciler, 1 milyar dolarlık ihracat başarısının ardından şimdi de yeni rekorlara imza atmak için üretimlerini sürdürüyor.
 
KAHRAMANMARAŞ DESTAN YAZDI
 
Gazetecilere konuşan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, ihracatta Kahramanmaraş'ın Anadolu'da örnek bir şehir olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş'ın tarihinde ilk defa 2018 yılında ihracatını 1 milyar doların üzerine çıkartıp destan yazdığını ifade etti.
 
İTALYA’NIN İHRACATTAKİ PAYI 208 MİLYON DOLARA ULAŞTI
 
Kentte geçen sene ihracatçı şirket sayısının 290'dan 303'e, ihracat yapılan ülke sayısının da 114'den 122'ye çıktığı bilgisini paylaşan Zabun, kentte en çok ihracat yapılan ülkelerin, İtalya, Mısır, Almanya, Portekiz, İspanya, Bulgaristan, Yunanistan, Özbekistan, Bangladeş ve Fas olduğunu belirterek, yoğun olarak moda kumaşlar ve denim ihraç edilen İtalya'nın, ihracattaki payının 208 milyon dolara ulaştığını bildirdi.
 
TEKSTİL SEKTÖRÜ ŞEHİRDEKİ İHRACATIN BEL KEMİĞİ
 
Zabun, tekstil sektörünün, şehirdeki ihracatın bel kemiği konumunda bulunduğunu vurgulayarak, ihracatın yüzde 61'ini tekstil ürünlerinin oluşturduğunu söyledi. Tekstili, demir ve demir dışı metaller, hazır giyim ve konfeksiyon, kâğıt, iklimlendirme sanayisinin izlediğine işaret eden Zabun, 2018 yılında ekonominin özellikle ağustos ayında döviz kurunda meydana gelen spekülatif ve manipülatif hamlelerle çalkantılı bir seyir izlediğini anımsatarak, bu sıkıntıların geçmeye başladığını ileri sürdü.
 
TÜRK ÖZEL SEKTÖRÜ TÜRKİYE’YE OLAN İNANCINI KAYBETMEDEN ÇALIŞTI
 
Zabun, finansa erişimde, ticarette ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydederek, geçen sene her şeye rağmen Türk özel sektörünün, motivasyonu ve Türkiye’ye olan inancını kaybetmeden çalışıp üretmeye devam ettiğini vurguladı. Zabun, üretim ve ihracatı geliştirmek adına büyük bir gayret sarf ettiklerini, gece gündüz demeden çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini söyledi.
 
EKONOMİYE İVME KAZANDIRMAK ADINA ÇALIŞILYOR
 
İş dünyasının güçlü sesi olmayı devam ettiklerini aktaran Zabun, sektörlerin sorunlarına çare olacak, ticaretin, ihracatın, finansa erişimin önünü açacak çözümlerle ekonomiye ivme kazandırmak adına çalıştıklarının altını çizerek, hem Kahramanmaraş’ın hem de Türkiye’nin 2019 yılında yeni başarı hikâyelerine imza atacağını ve kalkınmasını sürdüreceğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol