kapat ikonu

Kadınlara Müjde! Erken Emekli Olabilirsiniz

Erken emeklilik şartları hakkında çalışmalar devam ederken bu sürece kadınların doğum borçlanmaları ve staj imkanları çok daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor.

Sigortalı olan kadınlar emekli olma sürecinde erkeklere göre çok daha başarılı olabiliyorlar. Bu süreçte kadınların erken emeklilik fırsatlarından yararlanmaları için bazı hususlara özellikle dikkat etmeleri gerekir. sigortalı olan kadınlar erken emeklilik konusunda erkeklerden daha avantajlı durumdalar. Bu durumda çocuğa olan borçlanmalar ya da staj imkanları kadınların daha erken emekli olmaları için ortam hazırlıyor.
 
Özellikle bakıma muhtaç engelli çocuğu bulunan kadınlar daha hızlı bir şekilde erken emeklilik imkanlarından yararlanabiliyorlar. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışan kadınların günlük prim hesaplamaları 1.25 olarak hesaplanıyor.
 
Evlat Edinenlerde Erken Emekli Olabilecekler
 
Sadece biyolojik anneler değil evlat edinen annelerde doğum borçlanması sisteminden sorunsuz bir şekilde yararlanabilirler. Sigortalı olan kadınlar 2 yaşını geçmeyen bir çocuk evlat edindikleri zaman doğum borçlanması sisteminden sorunsuz bir şekilde faydalanabilecekler. Borçlanma sistemi evlat edinilen tarihten itibaren başlıyor. Doğum yaptıktan sonra çocuğuna bakamayan ve evlat veren kişinin de doğum borçlanmasından yararlanabilecekleri öğrenildi.
 
Daha önce doğum borçlanması iki çocuk ile sınırlandırılmıştır. Ancak yeni sistemde bu sınırlandırma kaldırıldı ve 3 çocuğa çıkartıldı. Sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler 3 çocuğa kadar borçlanma sağlayabiliyorlar. 3 çocuk için prim miktarı ise 6 yıl olarak hesaplanmış. Kadınlar için staj süreleri de erken emeklilik süresi için etkili oluyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol