kapat ikonu

Kadınlara 780 milyon liralık mikrokredi desteği verildi

TGMP, dar gelirli kadınların sürdürülebilir gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına destek sağlıyor.

  • Kredi
  • 18 Ekim 2018 11:51
Türkiye'de yoksulluğu azaltmak için 2003 yılında kurulan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) dar gelirli kadınların sürdürülebilir gelir getirici faaliyetlerine destek sağlamaya devam ediyor.
 
63 İLDE 175 BİNDEN FAZLA GİRİŞİMCİ KADINA DESTEK
 
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Aziz Akgül, Türkiye Grammen Mikrofinans Programı (TGMP) kapsamında, 63 ildeki 93 şubede 175 binden fazla yoksul girişimci kadının mikrogirişimci olmalarına yardımcı olacak şekilde toplam 780 milyon lirayı aşan miktarda mikrokredi verildiğini açıkladı.
 
NÜFÛSUN YÜZDE 13,5’U YOKSUL
 
Söz konusu program dâhilinde yoksullukla mücadelede yapılan çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akgül, Türkiye İstatistik Kurumunun "Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması" verilerine göre, nüfûsun yüzde 13,5'inin yoksulluk sınırının altında yer aldığını belirterek, okur-yazar olmayanların yüzde 25,4'ü, yükseköğretim mezunlarının da yüzde 1,5'inin yoksul olduğunu aktardı.
 
YOKSULLAR KÜÇÜK SERMAYEYE ULAŞSIN DİYE FAALİYETE BAŞLADI
 
Akgül, Türkiye'de finansal sıkıntıda olma durumunu ifade eden maddi yoksunluk oranının ise yüzde 28,7 olduğunu kaydederek, yaşanan bu finansal sıkıntının azaltılması ve Türkiye'de yoksulların küçük bir sermayeye ulaşmasını sağlamak amacıyla hibe yardımlar yerine, finansal kaynakların etkin kullanımını sağlayan mikrokredi faaliyetinin başladığını anlattı.
 
MİKROKREDİNİN TEMEL FELSEFESİ
 
Mikrokredi uygulamasında herhangi bir maddi varlığı olmayan yoksul kadınlara daima öncelik verildiğinin altını çizen Akgül, kredinin bir temel insan hakkı olmasının, mikrokredinin temel felsefesi olduğunu dile getirdi.
 
Akgül, ticari bankaların teminat ve kefalete göre kredi verirken, mikrokredi programının sadece bir iş fikri olan yoksul kadınlara maddi destek verdiğini işaret etti.
 
YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNE ÇIKINCAYA KADAR DESTEĞE DEVAM
 
Mikrokredide ‘’ne kadar aza sahipsen, o kadar fazla önceliğin vardır’’ anlayışının hâkim olduğunu söyleyen Akgün, mikrokredi sistemine dâhil edilen yoksulların, yoksulluk sınırının üzerine çıkıncaya kadar destek almaya devam ettiğini belirtti.
 
5 BİN LİRAYA KADAR MİKROKREDİ DESTEĞİ
 
Akgül, uygulama modelinde yoksul kişinin beyanı dışında hiçbir evrak istenmediğini dile getirerek, bu kapsamda ihtiyaç sahiplerine 5 bin liraya kadar mikrokredi desteği sağlandığını hatırlattı.
 
İLK ERDOĞAN BAŞLATTI
 
Türkiye'deki mikrokredi uygulamasının Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği çeklerle ilk defa 2003'de Diyarbakır'da başladığını bildiren Akgül, TGMP kapsamında, 63 ildeki 93 şubede 175 binden fazla yoksul girişimci kadının mikrogirişimci olmalarına yardımcı olacak şekilde toplam 780 milyon lirayı aşan miktarda mikrokredi desteği verildiği açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol