kapat ikonu

Kadınlar üretiyor, 5 ülkeye ihraç ediliyor

Kadınların ürettiği katlı kafes sistemleri ve ekipmanları, Rusya, Pakistan, Kosova, Kırgızistan ve Özbekistan'a satılıyor.

Balıkesir'in Susurluk ilçesinde, patronu ve çalışanlarının büyük çoğunluğu kadın olan firma tarafından kanatlı sektörüne yönelik üretilen katlı kafes sistemleri ve ekipmanlarının, Rusya, Pakistan, Kosova, Kırgızistan ve Özbekistan'a ihracatının yapıldığı öğrenildi.
 
BİRÇOK ÜLKEYE İHRACAT İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
 
Üretiminin yüzde 90'ını Rusya, Pakistan, Kosova, Kırgızistan ve Özbekistan'a satan firma, Cezayir, Kongo Cumhuriyeti, Hindistan, Irak, Nijerya, Senegal ve Bulgaristan'ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeye de ihracat için görüşmeleri sürdürüyor.
 
Kadınlar üretiyor, 5 ülkeye ihraç ediliyor-1
 
KADINLAR ÜRETİMİN HER ALANINDA AKTİF ROL ALIYOR
 
Firma, Susurluk’ta 2016 yılında kurulurken, 10'u kadın 15 kişiye istihdam sağlıyor. ‘’Anka Kafes’’ adlı firmada kadınlar, hem sac işleme, montaj ve CNC makine kullanıyor hem de kafeslerin tırlara yüklenmesi gibi üretimin her aşamasında aktif rol alıyor.
 
KADINLAR DAHA DİKKATLİ VE TEMİZ OLUYOR
 
Susurluk'ta, 2 bin 600 metrekaresi kapalı, toplam 22 bin metrekare alana sahip fabrikada 15 kişi çalışırken, bunların 10'unu kadınlar oluşturuyor. Firmanın sahibi girişimci Tuba Balaban, bu durumdan gurur ve mutluluk duyuyor. Firmasını ‘’kadın cumhuriyeti’’ olarak niteleyen Balaban, çalışanların da bu durumdan mutlu olduğunu söyledi. İşçilerin kadın patronları olmasından çok memnun olduğunu dile getiren Balaban, kadınların daha titiz ve dikkatli olduğundan bahsetti.
 
Kadınlar üretiyor, 5 ülkeye ihraç ediliyor-2
 
PREFABRİK BİNALAR VE GEZEN TAVUK ÇİFTLİKLERİ DE YAPILIYOR
 
Balaban, kanatlı sektörüne yönelik katlı kafes sistemleri ve kümes ekipmanları ürettiklerini aktararak, üç çeşit kafes sistemi olduğunu, yumurtacı, civciv ve etlik tavuk çeşitlerinde kafesler imal ettiklerini bildirdi. Bunun yanında otomatik ve manuel folluk sistemlerinin de üretildiğine değinen Balaban, tavukçulukla ilgili her türlü ekipmanı sağladıklarını ifade ederek, prefabrik binalar ve gezen tavuk çiftliklerinin de yapıldığına dikkati çekti.
 
ÜRETİMİN YÜZDE 90’I İHRACAT
 
Nisan 2016'da kurdukları firmadan, Ekim 2016'da Kosova'ya 285 bin tavuk kapasiteli kafes sistemi ihracatı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Balaban, bu yıl da Özbekistan'da faaliyetlerine devam eden bir firmaya 170 bin ve Pakistan'daki bir firmaya ise 64 bin tavuk kapasiteli katlı kafes sistemleri üretip, ihracatını gerçekleştirdiklerini anlattı. Balaban, Kosova ile ihracata başladıklarını bilgisini vererek, Rusya, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan'a da ihracat yaptıklarını kaydetti. Üretimin yüzde 90'ının ihracata yönelik olduğunu vurgulayan Balaban, Kongo Cumhuriyeti, Cezayir, Irak, Hindistan, Senegal, Bulgaristan, Nijerya ve birçok ülkedeki firmalarla görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.
 
Kadınlar üretiyor, 5 ülkeye ihraç ediliyor-3
 
Gülcan Aytekin isimli firma çalışanı, burada çalışmaktan dolayı memnun olduğunu belirterek, işini severek yaptığını ifade etti.
 
1,5 yıldır bu firmada çalıştığını anımsatan bir diğer çalışan Özlem Yalaz da iş ve arkadaş ortamını sevdiğini anlattı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol