kapat ikonu

Kadınlar Çift Maaş Alabilirler! Peki Şartlar Neler?

Eşini ya da babasını kaybeden kadınlar kendi emekli maaşlarının yanı sıra eşlerinin ve kocalarının da maaşlarını alabiliyorlar. İşte detaylar haberimizde..

Eşini ya da babasını kaybetmiş olan kadınların sigorta mevzuatı çerçevesinde koruma altına alınması için çeşitli hakları bulunuyor. Kadınların kendi emekli aylıklarının yanı sıra kocalarından ya da babalarından kalan emekli aylıklarını almaları için hakları bulunuyor. Ancak pek çok durumda olduğu gibi kadınların çift maaş alma sürecinde de bazı şartlara uymaları gerekiyor.
 
Sosyal güvenlik mevzuatı içerisinde ölen sigortalı kişilerin geride kalan aileleri için birtakım koruma kanunları bulunuyor. eşlerini ve çocuklarını korumak için geliştirilen bu koruma kanunu ile birlikte genellikle kadınlar haklarını çok bilmedikleri için yararlanamıyorlar. Ancak eşi vefat eden kişinin eşinden maaş alması için sadece kadın olması gerekmiyor. Bilinenin aksine bu süreçte erkekler de ölen eşlerinden kalan maaşı almaya hak kazanıyorlar. Ölüm maaşının alınması için sadece tek bir şart aranıyor. Geride kalan eşin yeniden evlenip evlenmediğine bakılıyor. Emekli olması ya da çalışıyor olması bir kriter olarak değerlendirilmiyor.
 
Şartlara Uyum Sağlamak Gerekiyor!
 
Geride kalan kız çocuklarına evlenmedikleri ve çalışmadıkları süre boyunca aylık verilirken erkek çocuklarına ise öğrenci olmaları halinde 25 yaşına kadar maaş veriliyor. Bağkur ve Emekli Sandığı'na üye olanlar için 1800 gün şartı aranırken SSK'ya bağlı olanlar için ise 900 gün prim ödeme şartının arandığı ifade ediliyor. Kocasını kaybeden kadınlar aktif olarak çalışıyorlarsa maaşları ile birlikte emekli aylıkları varsa emekli aylıklarının yanı sıra kocalarının maaşlarını alabilirler. Böylece çift maaş ile daha kolay bir geçim imkanı sağlanır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol