kapat ikonu

Kadın istihdamının yüzde 41'e yükseltilmesi hedefleniyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ergezen, kadın istihdamını 2023'te yüzde 41'e yükseltip, kayıt dışı çalışma oranını yüzde 30'lara düşürülmesinin hedeflendiğini söyledi.

  • Gündem
  • 11 Aralık 2018 22:07
  • Son Güncelleme: 11 Aralık 2018 22:14
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Kardaş Ergezen, kadın istihdamını 2023'te yüzde 41'e yükseltip, kayıt dışı çalışma oranının da yüzde 30'lara düşürülmesinin hedeflendiğini aktararak, kadın girişimciliğini teşvik etmek, kadınların sermayeye erişimini kolaylaştırmak için kamu kurumlarının ve STK'lerin ortak çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.
 
Hak-İş tarafından bir otelde düzenlenen ‘’Yenilikçi Yöntemlerle Kadın Çalışanların Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi’’nin kapanış toplantısına katılan Ergezen, kadınların çalışma hayatında daha etkin, daha üretken, daha verimli ve aynı zamanda daha mutlu olmalarını sağlamak amacıyla sendikaların çabalarını önemsediklerini anlattı.
 
MİLLÎ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ İLE BİRÇOK VATANDAŞ İŞ SAHİBİ OLDU
 
Ergezen, son 16 yıldır her alanda büyük atılımlara imza atan, gün geçtikçe büyüyen ve büyüme konusunda yakaladığı istikrarla birçok ülkeye örnek teşkil eden Türkiye’nin istihdamı artırma ve işsizliği azaltma konusunda çok önemli adımlar attığını savunarak, geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde başlatılan Millî İstihdam Seferberliği kapsamında birçok vatandaşın iş sahibi olduğunu anımsattı.
 
KADINLARIN ALDIĞI EĞİTİME GÖRE TOPLUMUN UFKU AÇILIR
 
Ergezen, Türkiye'nin kadınlara hayatlarının her kademesinde fırsat eşitliği yaratma konusunda birçok ülkeye örnek seviyede olduğunu dile getirerek, kadınların aldığı eğitime göre toplumun ufkunun da açık olacağını ileri sürdü. Eğitimli ve farkındalığı yüksek olan bir kadının, eğitimli ve farkındalığı yüksek olan bir nesil anlamına geldiğini ifade eden Ergezen, kadınların çalışma hayatına daha çok dâhil olması durumunda ekonominin ona eşdeğer, dinamizmi ve sürekliliği içinde barındıracağına işaret etti.
 
KADIN İSTİHDAMINI YÜZDE 41’LERE ÇIKARMA HEDEFİ
 
Ergezen, kadınları toplumun itici gücü olarak gördüklerinin altını çizerek, kadın çalışanlara rahat bir çalışma ortamı oluşturmak onları mesleki tehlike ve risklerden korumanın bakanlığın asli görevleri arasında bulunduğunu öne sürdü. Bu kolaylığı göstererek kadınların daha fazla işgücüne katılımını sağladıklarını ve istihdam noktasında büyük mesafeler kat edildiğini vurgulayan Ergezen, kadın istihdamını 2023 yılında yüzde 41'e yükseltip, kayıt dışı çalışma oranının ise yüzde 30'lara kadar düşürülmesinin hedeflendiğini belirtti.
 
Ergezen, kadın girişimciliğini teşvik etmek, kadınların sermayeye erişimini kolaylaştırmak için kamu kurumlarının ve STK'lerin ortak çalışmalar yürüttüğünü yineleyerek, teknolojiyi buluşturan, istihdamda kadının teknik kapasitesini ortaya çıkartan, özgüveni artıran örnek projelerle kadınlara yeni kapılar açıldığını kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol