kapat ikonu

Kaçak işçi bedeli 49 bin lira

Asgari ücretin bin 300 lira olmasıyla ‘kaçak işçi’ çalıştırılma oranlarının artacağını düşünen SGK sıkı denetime geçti. Cezaların caydırıcılığı da artırıldı.1 yıl kaçak işçi çalıştıran 49 bin lira ceza ödeyecek.

Asgari ücretin bin 300 lira olmasının ‘kaçak işçi’ çalıştırma oranlarını artıracağı düşünülüyor. Bu nedenle SGK da denetimlerini artırdı. Cezalar da ağırlaştırıldı.

Yeni yılın ilk günlerinden beri asgari ücretin bin 300 lira olmasıyla meydana gelebilecek değişiklikler hakkında tartışmalar sürüyor. Asgari ücretin bin 300 lira olması, AGİ ödemelerinin akıbeti ve işveren desteği derken şimdi de asgari ücretin artmasının yaratacağı ‘kaçak işçi’ çalıştırma oranlarını yükselteceği düşüncesi yeni tartışmalara neden oldu.

Asgari ücretin artmasıyla yaşanacak olan tüm değişiklikler ve düzenlemeler bir bir gündeme gelirken şimdi de yükselen asgari ücretle birlikte birçok işverenin kaçak işçi çalıştırdığı iddiası gündemi meşgul ediyor. SGK da bu tip durumların önüne geçebilmek için denetimlerini sıkılaştırma kararı aldı. Yaptırımlar da daha caydırıcı hale getirildi. Bir yıl süreyle kaçak işçi çalıştırdığı tespit edilen bir işverene 49 bin lira kaçak işçi çalıştırma cezası kesilecek.

Kayıt dışı istihdamla mücadele alanında çok sıkı bir çalışma yürüten SGK'nın, her ilde 500 sosyal güvenlik denetmeni, hem kaçak işçi hem de sigorta denetimi yapıyor.

Devlete zararı büyük

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında birçok yeni düzenleme meydana getirildi. Gelecek günlerde de SGK’nın sıkı denetimi devam edecek. SGK bu konuda çok hassas çünkü kayıt dışı istihdam Türkiye’yi her yıl 60 milyar liranın üzerinde zarara uğratıyor. 60 milyarlık bir kayıp yaşanıyor. Normalde devletin kasasına girmesi gereken bu para kayıt dışı istihdam yüzünden kayboluyor.

1 yılda 500 milyon lira ceza kesildi

Kaçak işçi çalıştırılan firmalara geçen yıl toplamda 500 milyon lira ‘kaçak işçi çalıştırma’ cezası kesildi. Bualanda firmaları çok sıkı takip eden SGK denetmenleri aldıkları ihbarlar doğrultusunda geçen yıl toplamda 50 bine yakın kayıt dışı işçiyi kayda geçirdi.

Türkiye’de çok sayıda kaçak çalışan bulunuyor. Bunların önüne geçebilmek adına her ne kadar çok sıkı bir çalışma yürütülüyor olsa da şu anda Türkiye’de tespit edilen kaçak işçi sayısı 9,5 milyon olarak belirlenmiş durumda. Türkiye’de toplamda 27 milyon 150 bin çalışan olduğu biliniyor ve bunların çok önemli bir kısmı kayıt dışı olarak istihdam ediliyor.

Cezaların caydırıcılığı artırıldı

Firmaları ve işverenleri bu suçtan uzak tutmak adına cezalar ağırlaştırılarak daha caydırıcı hale getirildi. Yeni düzenlemelere göre 1 yıl süreyle ‘kaçak işçi’ çalıştıran bir işverene toplamda 38 tane asgari ücret bedeli olan 49 bin liralık bir ceza kesilecek. Ayrıca sadece bu para cezasıyla da sınırlı değil. İşveren kaçak olarak çalıştırdığı işçisinin iş kazası, meslek hastalığı varsa bunların masraflarını da ödemek zorunda bırakılacak. İşverene ödenen teşvik primleri de kesilecek. Ağırlaştırılmış cezaların bir nebze de olsa asgari ücretin artmasıyla oluşan kaçak işçi çalıştırma oranının yükselmesine engel olabileceği düşünülüyor.

http://www.ekogundem.com

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol