kapat ikonu

JP Morgan'dan kritik "Türkiye ekonomisi" yorumu!

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff; Türkiye'nin 4 yıllık seçimsiz bir döneme girdiğini, bu süre zarfında alınacak ekonomik kararların etkili olacağını söyledi.

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Sir Windfried Bischoff; Türkiye’nin 4 yıllık seçimsiz bir döneme girdiğini, bu dönemde hem uluslararası yatırımcılar, hem de yabancı sermayenin ülkeye ilgi göstereceğini, izlenecek ekonomik politikaların açık bir şekilde ülkedeki yatırım iklimini etkileyeceğini söyledi.

ABD ile Çin arasındaki ilişkiler

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşlarının G20 toplantısı sonrası çok da endişe verici şekilde sonuçlanmayacağını ifade eden Bischoff, iki ülke arasında ticaretin hala devam ettiğini, ülkelerin ekonomik konulara daha makro baktığını, bu anlaşmazlığın bitmesinin iki ülkenin de faydasına olacağını belirtti.

“Çin, ilk gözü kırpan tarafta yer alıyor”

AA'nın haberine göre; ticaret savaşlarının ne zaman ve nasıl şekilleneceğine dair bilinmezliklerin söz konusu olduğuna işaret eden Bischoff, "İki ülkenin de ortak bir yol bulabilmesi ne zaman gerçekleşir, şu an için tahmin edilemiyor. 3 senedir devam eden ticaret savaşlarında ilk göz kırpanın diğer tarafa karşı bir aşama geride kaldığını söyleyebiliriz. Şimdiye kadar görünen o ki Çin, ilk gözü kırpan tarafta yer alıyor" ifadelerini kullandı.

“Diğer problemlere neden olabilir"

Sir Windfried Bischoff, küresel piyasalarda likidite fazlalığı olduğunu ve faiz oranlarının çok düşük seviyede seyrettiğini aktararak, "Bankalar, sigorta şirketleri, tasarruf sahipleri ve emeklilik fonları bu düşük faiz oranlarından etkileniyor. Faizlerin kullanımı çok fazla bir sıkıntıya sebebiyet vermiyor fakat uzun dönemde çeşitli diğer problemlere neden olabilir" diye konuştu.

“Ülkedeki yatırım iklimini etkileyecektir”

Türkiye'nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını, bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermayenin ülkeye rağbet göstereceğini belirten Bischoff, şunları kaydetti:
"Ekonomi politikaları açık bir şekilde ülkedeki yatırım iklimini etkileyecektir. Ama günün sonunda elimizde fırsat olarak değerlendirebileceğimiz şey yatırımların kendisidir, politika değildir. Siyaset tabii ki önemlidir ama yatırımlar ve yatırım iklimi kadar değildir. Siyaset; yatırım yapıldığında karşılığının alınıp alınamayacağına yönelik endişeleri, işçi ve işveren arasındaki sıkıntıları giderebilecek noktada durmalıdır."
 

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol