kapat ikonu

Johnson, AB’den yeni erteleme istedi

İngiltere Başbakanı Johnson, AB’ye yazdığı mektupla üç aylık yeni erteleme istedi. Yasa gereği talepte bulunmak zorunda kalan Johnson, mektubu imzalamadı.

  • Gündem
  • 20 Ekim 2019 10:23
  • Son Güncelleme: 20 Ekim 2019 10:24

31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma sözüne rağmen İngiltere Başbakanı Johnson, Brüksel’e üç aylık erteleme talebi yaptı. Yasa gereği talepte bulunmak zorunda kalan Johnson, mektubu imzalamadı.

Johnson, Brüksel'e gönderdiği diğer bir mektupta da yeni bir ertelemenin neden ‘kötü bir fikir’ olduğunu da kaleme aldı.

Johnson’ı mektup yazmaya mecbur bırakan yasalar

İngiltere Parlamentosu, 37 yıl sonra ilk kez bir cumartesi günü toplanarak yeni Brexit anlaşmasını görüşmüştü. Görüşmelerin ardından Avam Kamarası Başkanı John Bercow'un kararıyla anlaşmadan önce bir değişiklik önergesi oylanmıştı.

Anlaşma üzerine yapılacak oylamanın Brexit için gerekli tüm yasal düzenlemeler geçene kadar ertelenmesini içeren değişiklik, 306'ya karşı 322 oyla kabul edilmişti.

Parlamento, geçen ay da 19 Ekim saat 23.00'e kadar Brexit anlaşmasının kabul edilmemesi durumunda olası bir anlaşmasız ayrılığı önlemek için hükümeti yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan tasarıya onay vermişti.

31 Ekim'de ülkeyi AB'den çıkaracağını söyleyen Johnson, dünkü oylama sonunda yaptığı açıklamada, "AB ile bir ertelemeyi müzakere etmeyeceğim ve yasalar da beni buna zorlayamaz” ifadelerini kullanmıştı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol