kapat ikonu

Japonya Türkiye'den İşçi Kabul Edecek!

Japonya bir süre önce düzenlediği işçi kabul edilmeyecekler listesini hazırladı. Son olarak yasaklı listeden Türkiye'nin çıkarıldığı öğrenildi.

Japonya hükümeti tarafından hazırlanan işçi kabul edilmeyecekler listesinden bir süre önce Türkiye çıkarılmıştı. Bu süreç içerisinde Türkiye'nin çıkarılması Türk vatandaşları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı tarafından durum değerlendirildi. Bu değerlendirme sonrasında köklü bir tarihe sahip olduğumuz Japonya'nın attığı adımın olumlu bir şekilde karşılandığı ifade edildi.
 
Japonya bir süre önce yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesini yeniden düzenledi. Yapılan güncellemenin ardından Türkiye'nin bu listeden kaldırılmasına karar verildi. Dışişleri Bakanlığı listenin yeniden düzenlenmesinin ardından bir yazılı açıklamada bulundu. Açıklamalarda 'Japonya 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yabancılar için oturma izinlerini düzenleyen yasada birtakım değişikliklerde bulundu. Bunun üzerine yabancı işçi kabul edilmeyecek olan ülkeler listesi içerisinden Türkiye'nin çıkarılmasına karar verildiğini duyduk. İki ülke arasındaki dostluk duygularının gelişimine katkı sağlayacağını düşünüyoruz' ifadeleri kullanıldı.
 
Listeye Ocak Ayında Türkiye Alınmıştı
 
Japonya yönetimi geçtiğimiz Ocak ayında listeyi yayınlamıştı. Bu listede ilk kez Türkiye yer almıştır. Bu durumda 350 bin yabancı işçi almaya hazırlanan Japonya'nın atmış olduğu bu adım yeniden büyük bir sevince sebep oldu. Ocak ayındaki liste değerlendirmesinde hayal kırıklığı yaşanmıştı. Yeni dönemde yapılan değişiklik memnuniyetle karşılandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol