kapat ikonu

Japonya Merkez Bankası: Gevşeme yapabiliriz!

Japonya Merkez Bankası, para politikasında herhangi bir değişiklik yapmadı ama enflasyonun gevşemesi durumunda gevşeme yapabileceklerini duyurdu.

  • Finans
  • 30 Temmuz 2019 12:12
  • Son Güncelleme: 30 Temmuz 2019 12:15

Japonya Merkez Bankası, enflasyonun zayıflaması durumunda para politikasında gevşeme yapacağı yönünde sinyal verirken, para politikasında herhangi bir değişiklik yapmadı.

“Olası bir tehditte harekete geçeriz” açıklaması

Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasında değişiklik yapmadı ama küresel ekonomideki olası bir yavaşlamanın ülke ekonomisini tehdit etmesi durumunda yeniden harekete geçmekte "tereddüt etmeyeceklerini” duyurdu.

Riskler ülke dışı kaynaklı

Enflasyon tahminlerini düşüren BOJ, ekonomik görünüm üzerindeki risklerin aşağı yönlü olduğunu, mevcut risklerin ülke dışındaki nedenlerden kaynaklandığını, bu durumun bir türlü ulaşılamayan yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmasını daha da geciktirebileceğini açıkladı.

Varlık alım programında değişiklik yapılmadı

BOJ beklendiği gibi politika faizini %-0.1'de tuttu ve para politikasını 10 yıl vadeli devlet tahvilinin getirisini %0 seviyesinde tutacak şekilde belirleyecek. Merkez Bankası varlık alım programında ise değişiklik yapmadı.

Tereddütsüz gevşemeye gidilebilir

BOJ para politikasının yakın gelecekte izleyeceği seyri betimleyen ileriye dönük yönlendirme metninde de değişiklik yapmadı. BOJ faizleri aşırı düşük seviyelerde, "uzunca bir süre, en azından 2020 baharına kadar" kalacağını belirtti. Ancak BOJ karar metnine kısa bir cümle ekleyerek "fiyat hedefini yakalatacak ivmenin kaybolması ihtimalinin artması halinde" para politikasında tereddütsüz gevşemeye gidebileceğine dikkat çekti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol