kapat ikonu

Japonya Başbakanı Abe: Ticaret ortamından kaygılıyım!

Japonya Başbakanı Abe, G20 Liderler Zirvesi’nin açılış gününde yaptığı konuşmada, günümüzdeki küresel ticaret ortamından dolayı kaygılı olduğunu söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Osaka’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin ilk gününde konuşurken, bugünkü küresel ticaret ortamından derin kaygı duyduğunu söyledi.

“5G ağlarımızın güvenliğini de sağlamalıyız”

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, G20 Liderlerine küresel serbest ve adil ticareti desteklemeye yönelik güçlü bir mesaj verilmesi çağrısı yaptı. Abe, Japonya’nın çok taraflı ticaret sisteminin savunucusu olduğunu anlatarak, “Bugün, liderlerle Dünya Ticaret Örgütü’nün (TDÖ) reforma çalışmalarının hızlandırılmasını müzakere etmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Zirvenin ilk oturumunda “Dijital Ekonomi" konusunda değerlendirmelerde bulunan Abe, “Dijitalleşme toplumumuzu ve ekonomimizi çeşitli yönleriyle hızla değiştirdi. Dijital ekonomiyle küresel olarak mücadele etme eğilimini gördüğüm için mutluyum. Dijital ticareti artırırken, 5G ağlarımızın güvenliğini de sağlamalıyız” diye konuştu.

Piyasalar G20 Liderler Zirvesi'ni takip edecek

Abe, ticari ve politik gerilimleri küresel ekonomik büyüme ve küresel istikrar için bir tehdit olarak niteleyerek, G20’nin 19 liderine “onları” ortadan kaldırmak için beraber çalışma çağrısı yaptı.

Japon Başbakan “serbest ve açık” ekonomilerin küresel barış ve refah için kritik öneme sahip olduğunu belirterek, ticarette “misilleme tarifelerinin' yürürlüğe konmasının kimseye fayda sağlamayacağının altını çizdi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol