kapat ikonu

Japonlar Karadeniz somonunu ‘suşi’ olarak yiyor

Trabzon'da yetiştirildikten sonra Vietnam'a gönderilen Karadeniz somonu, "suşi" hâline getirilmesinin ardından Japon tüketicilerin ağızlarını tatlandırıyor.

Doğu Karadeniz'de halk arasında ‘’gökkuşağı alabalığı’’ olarak da adlandırılan Karadeniz somonu, zor ve zahmetli bir yolculuğun ardından Japon sofralarına ulaşarak, oradaki tüketicilerin beğenisine sunuluyor.
 
KARADENİZ’DEN VİETNAM’A
 
Tatlı suda üretimi yumurta ile başlanan somon balığının ağırlığı 200 ile 700 grama ulaşması ile birlikte baraj göletlerinden alınarak Karadeniz’deki kafeslere aktarılıyor. Burada da 4-6 kilogram ağırlığına kadar çıkan somonlar, Doğu Karadeniz’de faaliyet gösteren fabrikada gördüğü işlemlerin ardından Vietnam’a doğru yola çıkıyor.
 
Vietnam'da tekrardan çeşitli işlemlerden geçen Karadeniz somonu, ‘’suşi’’ hâline getirilerek, Japonya’ya gönderiliyor.
 
KARADENİZ SOMONU ÜRETEN FİRMALAR BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz'den bu yılın ocak-kasım döneminde 13 milyon 555 bin 161 dolarlık somon ihraç edildiğini dile getirerek, Karadeniz somonu üreten firmaların son yıllarda büyük başarılara imza attığını öne sürdü.
 
KAFESLERDE GEREKLİ BÜYÜKLÜĞE ULAŞAN BALIKLAR JAPONYA’YA GÖNDERİLİYOR
 
Bu işletmelerin yavru şeklinde önce tatlı su ve baraj göletlerinde belli büyüklüğe ulaşılan balıkların daha sonra denizlerdeki kafeslere taşındığını anlatan Gürdoğan, kafeslerde gerekli büyüklüğe ulaşan balıkların daha sonra işlenerek dondurulmuş ve fileto hâlinde Japonya'ya gönderildiğini söyledi.
 
Japonlar Karadeniz somonunu suşi olarak yiyor-1
 
KARADENİZ SOMONU JAPONLAR TARAFINDAN BÜYÜK BEĞENİ KAZANDI
 
Gürdoğan, Japonlar tarafından büyük beğeni kazanan, her geçen gün talebi ve ihracatı artan Karadeniz somonunun, Japon sofralarını ‘’suşi’’ olarak süslediğini belirterek, üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle alıcı firmaların talebiyle işlenmek üzere Vietnam'a gönderilen balıkların, burada ‘’suşi’’ hâline getirildikten sonra Japonya'ya gönderildiğini kaydetti.
 
SOMONUN ‘’SUŞİ’’ OLMASI BÜYÜK BİR BAŞARI HİKÂYESİDİR
 
Doğu Karadeniz'de su ürünleri ihracatının gelişme gösterdiğini ileri süren Ahmet Hamdi Gürdoğan, bölgede yetiştirilen Karadeniz somonunun, Japonların sofrasında ‘’suşi’’ olarak yer almasının büyük bir başarı hikâyesi olduğunu vurgulayarak, Uzak Doğu ülkelerine nakliye maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle ihracatın istenilen düzeyde artırılamadığını savundu.
 
50 SENTLİK NAKLİYE DESTEĞİYLE İHRACAT KATLANARAK ARTACAK
 
Gürdoğan, kilogram başına verilecek 50 sentlik nakliye desteğiyle ihracatın kısa sürede katlanarak artacağına işaret ederek, bölgede gerek tatlı su gerekse denizlerde üretilen balıkların tamamıyla ihraç edilebilme imkânına kavuşacağını aktardı.
 
JAPONYA’DAN 11 AYDA 6 MİLYON DOLARI AŞKIN GELİR
 
İhracatın artmasını beklediklerini ifade eden Gürdoğan, Karadeniz'de yetiştirilen balıkların, lezzet bakımından en üst kalitede olması sebebiyle Japonya'da büyük talep gördüğünü bildirdi. Gürdoğan, Doğu Karadeniz'den bu kapsamda Japonya'ya yılın 11 ayında gerçekleştirilen somon ihracatından 6 milyon 265 bin 126 dolar gelirin elde edildiğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol