kapat ikonu

Jandarma Genel Komutanlığı Müjdeyi Verdi! Alımlar Başlayacak

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde uzman erbaş alımı yapılacağı ifade edildi. Sınav şartları ve başvuru tarihi konusunda resmi açıklama yapıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında uzman erbaş alımının gerçekleştirileceği müjdesi verdi. Uzun zamandır beklenen alımlar için başvuruların yakın zamanda başlaması bekleniyor. İlan Resmi Gazete üzerinden yayınlanarak resmileşmiş durumda. Genel olarak açık olduğu düşünülen komando ve asayiş ihtiyacını karşılamak amacıyla ön başvuruların gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ön başvurular ise 4 Nisan Perşembe günü gece 23.59'a kadar devam edecek. Başvurular internet üzerinden yapılacak.
 
İnternet dışında yapılan başvurular geçerli olmayacak. Elektronik ima ya da internet bankacılığı ile e devlet üzerinden gerekli başvurular yapılabilecek. Başvuru aşamasında adaylardan herhangi bir ücret alınmayacağı ifade edildi.
 
40 Bin Aday Sınava Girecek
 
Başvuru yapan adayların çağrılma önceliklerine bakılarak 40 bin kişilik sınav kapasitesine göre sınava çağrılmaları bekleniyor. Sınava girecek olanlardan yarısının 2018 yılında KPSS sınavına girmiş olmaları ve en az 50 puan almaları bekleniyor. Ancak geri kalan yarısının ise KPSS sınavına hiç girmeyenler ya da girip 50 puanın altında alanlardan seçilmelerine karar verildi. Yapılacak sınav değerlendirmesi ilk kez sınava girenlerle girmeyenler arasında gerçekleştirilecek.
 
Aranılan Şartlar Neler?
 
Başvuruda aranacak belli başlı bazı kurallar bulunuyor. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve 20 yaşından büyük 27 yaşından küçük olmaları bekleniyor.
 
Askerlik konusunda şart aranmıyor. Adayların fiziksel özellikleri bakımından da bazı şartları taşıyor olmaları gerekiyor. En az 164 boyunda olmaları ve en fazla 210 santimetre boyunda olmaları bekleniyor. Boy kilo orantısının sağlanması da son derece önemli. Başvuru şartlarını taşıyan ve sınava davet edilen kişiler için tüm sınav aşamaları ve duyurular resmi internet sitesinde yayınlanacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol