kapat ikonu

İzmir'e yabancı sermayenin ilgisi yoğun

Genişleme bölgesi için şu an görüştükleri yabancı ya da yabancı ortaklı 4 yatırımcı bulunduğunu bildiren Ege Serbest Bölge AŞ Üst Yöneticisi Güler, birkaç ay içinde en az üçüyle el sıkışıp yatırıma başlayacaklarını duyurdu.

Yazılı bir açıklama yapan Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) Üst Yöneticisi (CEO) Faruk Güler, dünyaca ünlü firmaların üretim üsleriyle stratejik tesislere ev sahipliği yapan alanlarda ticaret hacminin geçen sene yüzde 6 büyüyerek 4 milyar 405 milyon dolara ulaştığını belirterek, bölgede 78'i yabancı 176 şirketin önceki seneye kıyasla çalışan sayısını bin 500 artırdığını ve 19 bin 950'ye dayandığını açıkladı. Güler, bölge ihracatının ise 2 milyar 187 milyon dolara ulaşarak en fazla ihracat yapan 11'inci şehri geride bırakır bir büyüklüğe ulaştığını vurguladı.
 
TÜRKİYE HAKKINDA YABANCI BASINDA PAYLAŞILAN NEGATİF ALGI SIKINTI OLUŞTURUYOR
 
Güler, ihracatın kilogram başına değerinin ise 8,56 dolar olarak tamamlandığını ifade ederek, bunun Almanya'nın yaklaşık 2 katı, Türkiye'nin ise yaklaşık 7 katına denk geldiğini öne sürdü. Havacılık, otomotiv gibi yüksek teknolojiye dayalı yatırımların yanı sıra tekstilde yüksek kâr marjıyla çalışan dünya devlerinin bu katma değerin yaratılmasında önemli rol üstlendiği bilgisini paylaşan Güler, döviz kurundan dolayı dalgalanmaların bölge firmalarını etkilemediğini, üretim ve pazar planlarında bir değişiklik olmadığını savundu. Güler, Türkiye hakkında yabancı basında paylaşılan negatif algının yeni yatırımcı çekme noktasında sıkıntılar oluşturduğuna dikkati çekti.
 
TAM DOLULUĞU ULAŞTIĞI İÇİN EGE SERBEST BÖLGESİ’NE YENİ YATIRIM YAPILAMADI
 
Güler, Ege Serbest Bölgesi'nde tam doluluğa ulaşmış olması sayesinde geçen sene yeni bir yatırım yapılamadığını vurgulayarak, "organik bir büyüme yaşadıklarını" kaydetti. Güler, altyapısı tamamlanan genişleme bölgesinde yatırım hareketliliğinin 2019 senesi ile paralel başlayacağını ileri sürdü.
 
YABANCI VE YABANCI ORTAKLI 4 YATIRIMCI İLE YATIRIMA BAŞLANACAK
 
Genişleme bölgesiyle istihdam ve yatırım bakımından mevcut bölgenin yüzde 12'si kadar büyüyeceklerine işaret eden Güler, genişleme bölgesi için şu an görüştükleri yabancı ve yabancı ortaklı 4 yatırımcı bulunduğunu yineleyerek, birkaç ay içinde en az üçüyle el sıkışıp yatırıma başlayacaklarını ilan etti. Güler, tüm altyapının hazır olduğunu aktararak, şu an için ruhsatı alınmış bir yatırımın olmadığına değindi.
 
Kendilerinin özellikle havacılık alanında ciddi bir potansiyellerinin bulunduğunu savunan Güler, bu alanda çalışmalara devam ettiklerini dile getirerek, özellikle Almanya'daki fuarlar ve sektörün ilgilileriyle görüşme hâlinde olduklarını, otomotiv sektöründe de katma değeri yüksek üretim yapan şirketlerle görüştüklerini bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol