kapat ikonu

İzmir, Ege bölgesinin ticaretini tek başına üstleniyor!

İzmir, Ege bölgesinde yapılan ihracatın yarısını tek başına üstlenmiş durumda.

Ege bölgesi, ihracat ile ilgili çalışmalarına büyük bir özveri ile devam ediyor. Verilere bakıldığında Muğla, sadece turizmde değil ihracatta da oldukça başarılı bir grafik çizerken, İzmir bölgeden yapılan ihracatın yarısını tek başına üstlenmiş durumda.

9 şehir var gücü ile çalışıyor

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden yapılan derlemeye göre, 2019 yılının Ocak-Mart döneminde Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak'ta 3 milyar 117 milyon 876 bin dolarlık ithalata karşılık, 4 milyar 908 milyon 116 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bildirildi.

1 milyar 790 milyon dolar dış ticaret fazlası oluştu

Bu illerden yapılan ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 157'ye yükseldi. Bölgede ilk çeyrekte 1 milyar 790 milyon dolar dış ticaret fazlası oluştu.

Ege Bölgesi’nin rekortmeni oldu

Muğla, 35 milyon 284 bin dolarlık ithalata karşılık 143 milyon 364 bin dolar ihracata imza attı. Muğla, yüzde 409'la ihracatın ithalatı karşılama oranında 2019 yılının ilk çeyreğinde Ege Bölgesi’nin rekortmeni oldu.

İhracatın yarısı İzmir’den

Ege Bölgesi’nin ihracatının yarısını tek başına gerçekleştiren İzmir, 1 milyar 914 milyon dolarlık ithalata karşılık, 2 milyar 486 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İzmir’in ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 130'a yükseldi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol