kapat ikonu

İzinsiz reklam mesajlarına milyonluk ceza

İzinsiz olarak reklam içerikli arama yapılması, SMS ve elektronik posta gönderilmesinde 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar ceza verilecek.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından alınan "ilke kararı" doğrultusunda, izinsiz olarak reklam içerikli arama gerçekleştirilmesi, SMS ve elektronik posta gönderilmesi hâlinde 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak.
 
Edinilen bilgiye göre; Kişisel Verileri Koruma Kurumu, istenmediği hâlde reklam içerikli, elektronik postalar ve cep telefonlarına iletilen mesajlara ilişkin çok sayıda ihbar ve şikâyet aldı.
 
YAPTIRIM UYGULANMASINA HÜKMEDİLDİ
 
Bu sayede inceleme başlatan Kişisel Verileri Koruma Kurulu, izinsiz reklam içerikli mesaj gönderenler hakkında kanundan kaynaklı hakkını kullanarak, yaptırım uygulanmasına hükmetmesi yönünde karar aldı.
 
‘’İLKE KARARI’’ ALINDI
 
Kurul tarafından, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" kapsamında, kişilerin rızaları olmadan reklam içerikli arama yapanların, elektronik posta yönlendirenlerin, SMS gönderenlerin bu faaliyetlerini derhal durdurmalarına yönelik "ilke kararı" alındığı bildirildi.
 
CEZAYA ÜST LİMİT 1 MİLYON LİRA
 
"İlke kararı" bakımından, bu tarz mesajlar göndermeye ya da rızasız çağrılara devam edenlere yönelik olarak Kanun hükümleri bakımından gerekli idari işlemler başlatılabilecekken, rıza alınmadan reklam içerikli SMS, elektronik posta gönderenlere, arama yapanlara da 15 bin liradan 1 milyon TL’ye kadar idari para cezası kesilecek.
 
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNABİLECEK
 
Bunun yanında reklam bildirimlerinin yönlendirildiği telefon numarası ve elektronik posta adreslerinin hukuka aykırı elde edilesi durumunda, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili hükümleri kapsamında gerekli hukuki işlemlerin başlatılması vesilesiyle Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulabilecek.
 
Kararın da önümüzdeki günlerde Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol