kapat ikonu

İzinsiz Çalışan ve Çalıştırana Para Cezası

Eskişehir'de yapılan çeşitli kontroller sırasında bir işyerinde Afganistan uyruklu bir kişinin çalışma izni olmadan çalıştığı belirlendi. Hem çalışana hem çalıştırana rekor para cezası geldi.

  • Gündem
  • 12 Haziran 2017 18:35
  • Son Güncelleme: 13 Haziran 2017 11:49
Eskişehir'de yapılan çeşitli kontroller sırasında bir işyerinde Afganistan uyruklu bir kişinin çalışma izni olmadan çalıştığı belirlendi. Hem çalışana hem çalıştırana rekor para cezası geldi.
 
İş Kanunları çerçevesinde yabancıların Türkiye'de çalışabilmeleri için oturma izninin yanı sıra çalışma izni de almaları gerekiyor. Ancak ülkemizde kayıt dışı çalışma oranı çok yüksek olduğundan dolayı istihdam oranlarının giderek düştüğü belirlendi. Pek çok işveren yasak olmasına rağmen sigorta ve maaş masraflarından kurtulmak amacıyla cüzi miktarlara kaçak yollardan ülkemize gelmiş ve işe ihtiyacı olan yabancı uyruklu vatandaşları çalıştırmayı tercih ediyorlar. Bu durum kontrol altına alınmaya çalışılsa dahi devam ediyor.
 
Polis ekipleri zaman zaman alınan ihbarlar ve rutin kontroller eşliğinde çeşitli incelemelerde bulunmalarına rağmen durumu tamamen kontrol altına alamadılar. Son olarak Eskişehir'de yaşanan bir olayın diğer kaçak işçi çalıştıran işverenlere ve aynı zamanda ülkeye gelerek kaçak olarak çalışmak isteyen vatandaşlara emsal niteliğinde olması planlanıyor. Odunpazarı ilçesinde polis tarafından gerçekleştirilen rutin kontroller sonrasında bir işyerinde Afganistan uyruklu bir vatandaşın çalıştığı görüldü. Belge kontrol etmek isteyen polisler Afganistan uyruklu vatandaşın kaçak yollardan ülkeye girdiğini ve çalışma izninin olmadığını tespit etti. İşverenin de durumdan haberdar olduğunun anlaşılması üzerine haklarında işlem yapıldı.
 
Yasak olmasına rağmen daha ucuza mal etmek için kaçak işçi çalıştıran işverene 6 bin 225 lira para cezası kesilirken, yabancı uyruklu vatandaş için yasa dışı giriş yaptığı için 2 bin 507 lira ve çalışma izni olmamasına rağmen çalışmasından dolayı 2 bin 491 lira para cezası verildi. Bunun ardından toplam 11 bin liralık ceza kesildiği açıklandı. Ceza miktarının yüksek olmasından dolayı diğer işveren ve çalışanlar içinde emsal niteliğinde olabileceği belirtiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol