kapat ikonu

İyi Niyetli Borçluya Güzel Haber! Bankalar Kolaylık Sağlayacak

Türkiye Bankalar Birliği çek ve senet borçlularının borçlarını çok daha kolay ödemeleri için olumlu bir yaklaşım izleneceği ifade edildi. İyi niyetli müşterilere kredi risk raporunda yardımcı olunacak.

  • Kredi
  • 21 Mart 2019 13:00
Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamalar sonrasında iyi niyetli olarak görülen borçlular bir kenara ayrılacak. Çek ve senet borcu olan kişilerin iyi niyetli olduğuna ikna olunursa bu süreçte kredi riski raporları konusunda bankanın yardımcı olması bekleniyor. Kredi riski raporlarının düşük tutulması planlananlar arasında yer alıyor.
 
Türkiye Bankalar Birliği iyi niyetli borçluların ayrılmasına karar verildi. Daha önce hiç ödeme yapmamış olan borçlular yerine ödeme yapan ancak ödemelerde sıkıntı yaşayan kişilerin iyi niyetli olarak değerlendirilmesine karar verildi. Başvuruda bulunmaları ve bankalardan yardım istemeleri halinde bankaların bu borçlulara birtakım kolaylıklar sağlamalarına karar verildi. Böylece kredi risk raporunun düşük tutularak daha sonraki ödemelerinde ya da kredi isteklerinde yardımcı olması bekleniyor.
 
İyi Niyetli Borçlular Belirlenecek
 
Borcunu ödeyemeyen borçluların uzun bir listesi Türkiye Bankalar Birliği tarafından oluşturulan Risk Merkezi'ne gönderiliyor. Negatif yönlü kayıtların ise bu doğrultuda yeniden değerlendirilmesi planlanıyor.
 
Bankalar Türkiye Bankalar Birliği tarafından verilen kararları değerlendirdi. Bu değerlendirme sonrasında bankaların olumlu bir şekilde yaptığı değerlendirmeler sonrasında kapılarını iyi niyetli müşterilere her zaman açık tuttuklarını açıkladılar. Özellikle büyük mağduriyetlerin yaşandığı çek ve senet borçlularının ödemelerde zorlandığı ve bu konuda bankalara başvuruda bulundukları tespit edilirse olumlu bir yaklaşım gerçekleştirilecek. Çünkü dünyanın hiçbir bölgesinde çek ya da senet borcunu ödeyemeyen müşteriye yeniden kredi ve çek verilmesi mümkün görünmüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol