kapat ikonu

İTO Başkanı'ndan asgari ücret açıklaması

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, net asgari ücrette yüzde 26'lık artışla çalışanın kazancının enflasyon karşısında korunacak olmasının çok olumlu olduğunu aktardı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç tarafından yapılan yazlı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2019 yılında asgari ücretin net 2 bin 20 Türk lirası olarak belirlediğini anımsatarak, yeni ücretin çalışanlar ve işverenler adına hayırlı olmasını diledi.
 
DESTEK TUTARININ GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA GÖRE BELİRLENMESİ YARARLI OLACAK
 
Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam teşviklerine önümüzdeki yıl da devam edileceği ve 2019’da asgari ücret prim desteğinin 12 ay boyunca verileceği yönündeki açıklamasının çok önemli bir müjde olduğunu ifade ederek, asgari ücret prim desteğinin devreye alınırken, 100 Türk lirası olan destek tutarının günümüz şartlarına göre yeniden belirlenmesinin ve bu teşvikin tüm çalışanlara uygulanmasının çok yararlı olacağını savundu.
 
YÜZDE 26’LIK ARTIŞLA ÇALIŞANIN KAZANCININ KORUNACAK OLMASI ÇOK OLUMLU
 
Avdagiç, net asgari ücrette yüzde 26’lık artışla çalışanın kazancının enflasyon karşısında korunacak olmasının çok olumlu olduğunu vurgulayarak, bununla beraber KOBİ’lerin içinde bulunan ekonomik durumda korunmasının, reel sektörün çarklarının hızlanarak dönmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Avdagiç, hem emekçinin mağdur edilmemesini hem de işverenin, işçi ile ücret arasında bırakılmaması gerektiğini söyledi.
 
ÜCRETLERLE İLGİLİ ÜÇ ÖNERİ
 
Ücretlerle ilgili üç öneride bulunan Şekib Avdagiç, istihdam noktasında işverene her zaman hassasiyetle yaklaşan hükûmetin, bu kritik süreçte de işvereni destekleyeceğinden şüphesinin olmadığını aktararak, 2016, 2017 ve 2018 yılı eylül ayına kadar uygulanan 100 Türk lirası tutarındaki asgari ücret SGK prim desteğinin, 2019’da devreye alındığını, bu desteğin ekonomik koşullar da göz önünde bulundurularak güncel şartlara göre tekrardan belirlenmesinin önemli bir etken olduğunu vurguladı. Avdagiç, diğer taraftan kayıt dışılığın artmaması, istihdamın daralmaması ve rekabet gücünün korunabilmesi adına asgari ücrette uygulanan bu teşvikin sadece asgari ücretliye değil, tüm çalışanlara uygulanmasını talep etti.
 
Ücretten alınan gelir vergisi dilimlerinin asgari ücret artışı dikkate alınarak güncellenmesinin de önemli bir ihtiyaç olduğunu öne süren İTO Başkanı Avdagiç, brüt ücretteki artışın net gelir üzerindeki yansımasının ve piyasaya gerçek katkısının ancak bu şekilde görülebileceğini belirterek, bu noktada ücretlilere yönelik gelir vergisi dilimleri, sadece asgari ücretlilere yönelik değil, tüm gelir gruplarını kapsayacak şekilde ele alınması gerektiğini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol