kapat ikonu

İthalata bağımlılık sorununu çözme hedefi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yerlileştirme alanında atılacak adımlarla Türkiye’nin en önemli yapısal problemlerinden olan ithalata bağımlılık sorununu çözmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Gazetecilere konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya'ya 16 yılda 48,5 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını ifade ederek, büyük hedefleri ve ulaşmak istedikleri idealler olduğunu belirtti.
 
MÜSİAD’ın Türkiye’yi hedefe götüren bu yolda önemli bir kuruluş olduğunu kaydeden Varank, iki ay önce İstanbul'da düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük uluslararası ticaret fuarı olan MÜSİAD EXPO'da Türkiye'den dünyaya güzel mesajlar verildiğini anımsatarak, küresel ticaret savaşlarının gündemi meşgul ederken Türkiye’nin, yeni işbirliklerini yeşertmenin ve hep birlikte kazanmanın peşinde koştuğunu vurguladı. Varank, fuar alanındaki çeşitliliğe, katılımcıların gözlerindeki heyecana ve yatırım yapma şevklerine bizzat şahit olduğunu bildirerek, bugün de Konya'da 'üreterek büyüyecek, katma değerle gelişilecek’ sloganıyla sanayicinin üzerindeki ilave yükleri azaltmaya ve yatırımları teşvik etmeye devam edeceklerini aktardı.
 
‘’ÜRETİMDE SÜREKLİLİĞİ SAĞMAYI HEDEFLEYİN’’ TAVSİYESİ
 
İş insanlarının tüm enerjisini yatırıma ve istihdama odaklamasını isteyen Varank, iş insanlarına üretimde sürekliliği sağlamayı hedeflemeleri tavsiyesinde bulunarak, hükûmet olarak sanayicinin yanında olduklarını hatırlattı. Varank, en ufak bir dalgalanmanın istihdam politikalarını değiştirmesine izin verilmemesi gerektiğini söyleyerek, kendilerinin de hükûmet olarak her zaman iş insanlarının yanında olduklarının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay reel sektöre yönelik çok güzel müjdeler verdiğine işaret eden Varank, bu sene ve önümüzdeki sene ilk kez işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devletin üstleneceğini anlattı.
 
9,5 MİLYON VATANDAŞ ASGARİ ÜCRET DESTEĞİNDEN YARARLANDI
 
Varank, geçen sene asgari ücret desteğini ilk 9 ay uygulandığını, 9,5 milyon vatandaşın bu destekten faydalandığını ve 7,5 milyar TL’lik bir ödemeyle sanayicilere destek verildiğini anımsatarak, asgari ücret desteğini bu sene tüm yıl boyunca verileceğini müjdeledi. Yine geçen sene tüm işverenlerin, sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indiriminden faydalandığına dikkati çeken Varank, böylelikle 10 milyon kişiye ulaşıldığını ileri sürerek, toplamda 14,7 milyar TL’yle işverenlere destek sağlandığını vurguladı.
 
İTHALATA BAĞIMLILIK SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ HEDEFLENİYOR
 
Devlet desteklerinin 2019 yılında da devam edeceğini müjdeleyen Varank, TÜBİTAK ve KOSGEB’in bu seneki toplam destek bütçesinin 5,6 milyar TL olduğunu dile getirerek, bu tutarın ‘’Millî Teknoloji, Güçlü Sanayi'’’ vizyonunu esas alıp araştırmacı, girişimci ve sanayicilerle en etkin şekilde buluşturacaklarını belirterek, yerlileştirme alanında atılacak adımlarla Türkiye’nin en önemli yapısal problemlerinden olan ithalata bağımlılık sorununu çözmeyi hedeflediklerini aktardı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol