kapat ikonu

İtalya'nın kredi notu düşürüldü

İtalya’nın kredi notu “Baa2”den “Baa3”e düşürülürken, not görünümü de durağana çevrildi.

  • Kredi
  • 20 Ekim 2018 10:28
Moody’s tarafından yapılan açıklamaya göre; İtalya’nın kredi notu “Baa2”den “Baa3”e düşürülürken, not görünümü de durağana çevrildi.
 
Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalya’nın kredi notunu düşürdü. İtalya’nın kredi notu, “Baa2”den “Baa3”e düşürdüğü ve not görünümünün de durağana çevrildiği öğrenildi.
 
İTALYA’NIN NOTUNUN DÜŞMESİNİN SEBEBİ
 
Moody’s’ten söz konusu kararla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. İtalya’nın not indirimine gerekçe olarak İtalyan hükûmetinin önümüzdeki yıllara yönelik bütçe açığı hedeflerinin Moody’s’in daha önce öngördüğü seviyelerden de yüksek olması ile mali ve yapısal reformlara yönelik planların hız kesmesi olarak gösterildi.
 
BÜTÇE TASLAĞININ ARDINDAN GELDİ
 
Moody’s tarafından 25 Mayıs’ta başlatılan izleme sürecinin sonunda alınan not indirim kararının, İtalya’nın önümüzdeki üç yıla yönelik bütçe taslağını 15 Ekim’de Avrupa Komisyonu'na sunmasının ardından geldiği öğrenildi.
 
VAATLERİN GERÇEKLEŞMESİ ADINA GSYH ORANI YÜKSELTİLMİŞTİ
 
Avrupa’ya sunulan bütçe taslağında İtalya hükûmeti, bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının gelecek yıl, işsizlere sağlanacak vatandaşlık geliri, emeklilik yaşı reform ve banka krizlerinden etkilenenlere yardım sağlanması gibi vaatlerini gerçekleştirmek adına yüzde 2,4’e çıkmasını ön görüyor. Bu rakam, daha önce yüzde 1,6 olarak kayıtlara geçmişti.
 
Öte yandan, İtalyan devlet tahvilleri ve hisse senetleri, Avrupa Birliği'nden (AB) bütçe planına yönelik gelen eleştirilerin yükselmesi sebebiyle haftanın son işlem gününde sert değer kaybetmişti.
 
YUNANİSTAN’DAN SONRA EN FAZ KAMU BORCU BULUNAN ÜLKE
 
Kamu borcunun GSYH’sine oranı yüzde 130’u bulan İtalya, Avrupa Birliği'nde Yunanistan’ın ardından en fazla kamu borcu bulunan ülke olarak dikkat çekiyor.
 
KURZ, ‘’AB, İTALYA’NIN BORÇ RİSKİNE GİRMEYE HAZIR DEĞİL’’ DEMİŞTİ
 
Geçtiğimiz gün Avrupa ve Asya liderlerinin bir araya geldiği ASEM Zirvesi’nde konuşan AB Konseyi Dönem Başkanı ve Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da AB olarak İtalya borçlarının riskine girmeye hazır olmadıklarını dile getirerek, İtalya’nın ‘’Maastricht Anlaşması’’nın dışına çıkarak kendisini ve başka ülkeleri tehlikeye soktuğunu ifade etmişti. Kurz, AB’nin herkes tarafından uyulması gereken kuralları bulunan bir ekonomi ve değerler topluluğu olduğunu hatırlatmıştı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol