kapat ikonu

İtalyan’dan Türkiye ekonomisine güven vurgusu

Manzini, İtalyan iş dünyası için Türk ekonomisinin potansiyeli, güvenilirliği konusunda bir tereddüt olmadığını ifade etti.

  • Sektörel
  • 26 Ekim 2018 15:02
  • Son Güncelleme: 26 Ekim 2018 15:08
İtalyan iş dünyası için Türk ekonomisinin potansiyeli, güvenilirliği konusunda herhangi bir tereddüt olmadığını vurgulayan İtalyan Ticaret Odası Başkanı Livio Manzini, önemli açıklamalarda bulundu. Manzini, Türkiye ile ticaretin 1885’li yıllara kadar dayandığını hatırlatarak, güven konusunda sorun yaşamadıklarını bildirdi. Türkiye’nin ihtiyacı olan birçok teknolojiyi İtalya’da bulabileceğini anlatan Manzini, Türkiye’nin belli bir bölgenin lideri olduğunu savundu.
 
‘’TÜRK EKONOMİSİNE KARŞI GÜVENİN SARSILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’’
 
Manzini, Türkiye ve İtalya arasındaki ekonomik ilişkilerin çok eskiye dayandığını ifade ederek, İtalyan firmaları ve İtalyan iş dünyası için Türkiye piyasasına karşı bir güven sarsılmasının söz konusu olmayacağını belirtti.
 
‘’KISA VADELİ SIKINTILAR AŞILACAK’’
 
Manzini, finansal piyasalardan dolayı kısa vadede sıkıntılar olabileceğini anlatarak, ancak İtalyan iş dünyası için Türk ekonomisinin potansiyeli, güvenilirliği konusunda bir tereddüt olmadığını ve bu kısa vadeli sıkıntıların kısa vadede aşılacağı ümidini taşıdıklarını kaydetti. İtalyan Ticaret Odası’nın 1885 yılından bu yana Türkiye’de olduğunu hatırlatan Manzini, bu iki ülke arasında köprü görevi gördüklerini aktararak, güven konusunda bir sorun yaşamadıklarını yineledi.
 
‘’TÜRKİYE BELLİ BİR BÖLGENİN LİDERİDİR’’
 
Manzini, iki ekonominin birbirini çok iyi tamamladığını dile getirerek, Türkiye’nin ihtiyacı olan teknolojinin birçoğunu İtalya'da bulabileceğini belirtti. Türkiye’nin aynı zamanda büyük bir piyasa olduğunu bildiren Manzini, Türkiye’nin belli bir bölgenin de lideri olduğunu vurguladı.
 
‘’TÜRKİYE VE İTALYA’NIN EKONOMİSİ BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR’’
 
Manzini, eskilerden beri otomotiv, turizm gıdanın iki ülkenin işbirliği yaptığı önde gelen sektörlerden olduğunu anımsatarak, şu anda Türkiye'de tekne yapımının bile çok önemli bir sektör olduğunu belirtti. Manzini, Türkiye ve İtalya’nın savunma, enerji gibi yeni sektörlerde de birbirini tamamlayan ekonomiler olarak büyük bir potansiyel sahibi olduğunu öne sürdü.
 
''TÜRKİYE'DE İŞ YAPMAK NİSPETEN KOLAY''
 
Türkiye'de iş yapmanın kolay olduğunu, herhangi bir sınırlandırma ya da yabancı sermayeye koyulan bir engel olmadığına da dikkati çeken Manzini, Türkiye'de serbest piyasa ekonomisinin kuralları savunulduğu ve devam ettiği sürece iş yapmanın nispeten kolay olduğunu yineledi.
 
Manzini, iş yapma kolaylığı açısından Türkiye’nin dünya sıralamasında üst düzeylerde olduğunu vurgulayarak, piyasada engel olmadığını, herkese açık olduğunu dile getirdi. Türkler için de İtalya’da herhangi bir engel olmadığından bahseden Manzini, bu ekonomik ilişkilerin iki yönlü bir yön olduğunu hatırlattı. Manzini, İtalya ve Türkiye arasında da gitgide daha dengeli bir ilişkinin kurulduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol