kapat ikonu

İtalya'dan gelmeyen zeytin sıkma makinesini kendisi üretti

Maden mühendisi Rıfat Avşar Kahyaoğlu, aile şirketinde gıda sektörü için makine üretimi ve satışı yapıyor.

  • Teknoloji
  • 06 Kasım 2018 08:25
  • Son Güncelleme: 06 Kasım 2018 08:33
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yaşayan maden mühendisi Rıfat Avşar Kahyaoğlu, 1997 yılından bu yana aile şirketi olan Kahyaoğlu Paslanmaz Çelik firmasında gıda sektörü için makine üretimi ve satışı yaptığı öğrenildi.
 
HEM MAKİNE ÜRETİYOR HEM DE EKİPMANLARINI SATIYOR
 
Firma, Çin, ABD, Almanya ve Belçika'nın da aralarında bulunduğu 36 ülkeye ihracat yapıyor, ayrıca yurt dışında teknik servis hizmeti de sunuyor. Firma, hem gıda sektörü için daha çok stok tankı ve paketleme makineleri üretiyor hem de ithal ettiği bazı ekipmanların satışını yapıyor.
 
ÜRÜN GELMEYİNCE BALIKESİR’DEN İTALYA’YA GİTTİ
 
2017’de Iraklı bir müşterisinin talebi üzerine İtalya'dan sipariş ettiği zeytin sıkma makinesinin 60 gün olarak belirlenen teslimat süresi aşılınca, Kayaoğlu da yollara düşüp Balıkesir’den kalkarak İtalya’da bulunan üretici firmayı 2 kez ziyaret etti.
 
İTALYAN YÖNETİCİLERLE KAVGA ETTİ, MAKİNEYİ KENDİSİ YAPTI
 
Kahyaoğlu, makineyi bir türlü teslim alamadı ve üstüne üstlük İtalyan yöneticilerle de tartıştı, ardından verdiği siparişi de iptal etti. Bu olayın ardından teslim alamadığı makineyi yapmak için kolları sıvayan Kahyaoğlu, gecesini gündüzüne katıp çalışmalara başladı. Kahyaoğlu, piyasadaki benzer makineleri inceleyerek, zeytin üreticilerinin görüşlerini aldı, firmasındaki mühendislerle birlikte, kapasite, fiyat ve donanım açısından daha avantajlı bir makine üretimi için çalışmalara başladı.
 
Kahyaoğlu tarafından "Oliveİnox300" adı verilen, saatte 300 kilogram zeytin sıkma kapasitesine sahip makine, kısa sürede yurt içi ve dışındaki üreticilerin gözdesi olmayı başardı.
 
KÖTÜ BAŞLAYAN SÜREÇ İYİ SONUÇLANDI
 
Tamamı yerli bir makine ürettikleri için çok mutlu olduğunu dile getiren Kahyaoğlu, sipariş ettiği makineyi zamanında teslim etmeyen İtalyan şirketinin yetkililerine çok kızdığını anlattı. Kahyaoğlu, İtalyanlarla sürecin kötü başladığını, ancak kendileri açısından iyi sonuçlandığını bildirdi.
 
RESTİ ÇEKTİ, MAKİNEYİ YAPTI
 
Zeytin sıkım makinesi bir türlü gelmeyince İtalya'ya gittiğini anlatan Kahyaoğlu, yetkililerle arasında küçük tartışmalar olduğunu dile getirerek, onlara bu makineyi yerli olarak üreteceğini söyledi. Kahyaoğlu, İtalyanlara, ‘’Bu makineyi üretip sizin burnunuzun dibinde satacağım ve sizin makinenizden daha güzelini yapacağım’’ restini çektikten sonra, ‘’Allah’a şükürler olsun ki başardık’’ diyerek rahat nefes aldığını dile getirdi.
 
BU MAKİNEYLE İTALYA, İSPANYA VE ABD PİYASASINA GİRMEYİ HEDEFLİYOR
 
Kahyaoğlu, makinenin ihracatına da başladıklarını ifade ederek, Atina'da katıldıkları fuarda 45 firmayla ön anlaşma imzaladıklarını vurguladı. Kahyaoğlu, bu makineyle son olarak başta İtalya olmak üzere İspanya ve ABD piyasasına girmek istiyoruz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol