kapat ikonu

İstihdam seferberliği hızlandırılacak

İşsizliğin önüne geçmek için gerçekleştirilen istihdam seferberliği kapsamında yeni bir dönemin başlatılmasına karar verildi.

İşsizliğin önüne geçmek için gerçekleştirilen istihdam seferberliği kapsamında yeni bir dönemin başlatılmasına karar verildi.
 
İstihdam seferberliği son zamanlarda hem hükümet hem kamu hem de özel sektör tarafından desteklenen bir proje olarak gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen istihdam seferberliği sonrasında pek çok kişinin iş sahibi olduğu öğrenildi. Ancak yılın ikinci yarısında bu sürecin biraz daha hızlandırılması planlanıyor. Bunun için yeni bir eylem planı hazırlandı. Bir süredir yapılan görüşmelerin ardından hazırlıkların nihayet tamamlandığı öğrenildi. ulusal istihdam stratejisi ile birlikte yıl sonuna kadar hedeflenen sayı olan 2 milyondan çok daha fazla kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.
 
Turizm sektörünün istihdam oranları açısından son derece önemli olduğu ifade edilmişti. ancak her yaz sezonluk işçi alımı kafalarda karışıklığa neden olurken istenilen etkiyi göstermemeye başladı. Bu süreçte hükümet destekli yapılacak program ile birlikte 500 bin gence turizm eğitiminin verilmesi sonrasında da meslek olarak kazandırılması için işe yerleştirilmesi amaçlanıyor. Turizmde istihdam yüzde 80 oranında artırılmış olacak. Kaliteli çalışan sayısı da artacağından dolayı bunun tüm sektöre etki etmesi planlanıyor.
 
Teknolojinin gelişim göstermesi ve çağın hızlı bir şekilde yakalanması için çalışmalar devam edecek. Bunun ardından 10 bin genç girişimcinin alınması planlanıyor. 2023 yılına kadar verilen süre içerisinde planlanan alımlar yapılacak. Mesleki anlamda ortaya çıkan sorunların çözülmesi planlanıyor. Bu durumda esnek çalışma durumu da geliştirilmiş olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol