kapat ikonu

İstifaya Zorlanan İşçilere İhbar Tazminatı Geliyor

Yargıtay tarafından bir emsal kararın ardından kendi rızası olmadan zorla baskı ile istifa ettirilen işçilere iş veren tarafından haklarının korunması için ihbar tazminatının verilmesi uygun görüldü.

Yargıtay tarafından verilen yeni bir kararın pek çok çalışana örnek oluşturması bekleniyor. Zorla, baskı ya da tehditlerle kendi isteği dışında istifa etmeye zorlanan ve zorla istifa dilekçesi imzalayan işçilerin haklarının korunması adına iş verene bazı yaptırımlar geliyor. Bu süreçte zorla istifa ettirilen işçilere ihbar tazminatının ödenmesine karar verildi.
 
Emsal karar ustabaşı olarak çalıştığı iş yerinde patron ve patronun oğulları tarafından baskıya maruz kalarak zorla istifa dilekçesi imzalattırılan bir kişinin mahkemeye başvurması sonrasında verildi. Mağdur olduğunu ifade edilen işçinin açtığı dava hakkında takipsizlik kararı verildi. Ancak pes etmeyen işçi 4. İş Mahkemesine giderek hakkını aramaya başladı.
 
Ancak arap saçına dönen mahkeme kararlarının ardından Yargıtay 22. Hukuk Dairesi emsal niteliğinde olan bir kararın verildiğini açıkladı. İstifanın hemen ardından işçinin suç duyurusunda bulunmuş olması göz önünde bulundurularak bu durumun hayatın olağan akışına aykırı olduğunu ve sözlerinde samimi olduğunu ifade ederek kendi rızası olmadan imzaladığı yönünde karar verilmiştir. Bunun ardından sözleşmenin haklı sebep olmadan bozulduğuna karar verilerek işçinin haklarının korunması için gerekli tazminatın iş veren tarafından ödenmesine karar verildi. Bunun ardından işçiye ihbar tazminatının ve haklarının ödenmesi yönünde verilen kararın bundan sonrada çalışan pek çok işçiye emsal niteliğinde olması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol