kapat ikonu

İstifa Edenlere İşsizlik Maaşı Geliyor

Sigortalı işsizlerin işten çıkarılması halinde İŞKUR üzerinden verilen maaşlarla hesaplanmak üzere işsizlik maaşının verileceği öğrenildi.

Günümüzde işsizlik maaşı işten atılanlara veriliyordu. Ancak bilinmeyen bir durum daha var ki artık işten istifa edenlerde belirli şartlar altında işsizlik maaşı alabiliyorlar. İşsizlik maaşından yararlanmak için bu konuda bir mevzuat bulunuyor. Ortada haklı bir neden varsa istifa için işsizlik maaşı ortaya çıkıyor. Ancak son dönemlerde haklı bir neden yokken istifa eden işçilere herhangi bir sebeple işsizlik maaşı bağlanmıyor.
 
İşsizlik Maaşı Kimlere Veriliyor?
 
İşçi ile patron arasında bir anlaşmazlık barsa ve bu anlaşmazlık çeşitli nedenlere bağlı olarak mahkemeye taşınıyorsa bu durumda işsizlik maaşı bağlanabiliyor. Ayrıca çalışan işçiyi zor durumda bırakacak olan maaş bağlanamaması, mobbing, iyi niyetin suistimal edilmesi, ahlak kurallarını ihlal eden çeşitli durumların yaşanması ve sağlık gerekçeleri işçinin lehine olarak değerlendiriliyor. Bu tür olumsuz durumlarda başvuruların gerçekleşmesi halinde işsizlik maaşı bağlanabiliyor.
 
İşsizlik maaşı alabilmek için bazı şartları tamamlamak gerekiyor. Özellikle son 3 yıl içerisinde farklı iş yerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödemesinin gerçekleşmesi bekleniyor. Maaşın süresi ise değişiklik gösteriyor. Prim gününe göre maaşın yatırılma süresi artabiliyor. 900 gün prim ödemesi olan kişilerin 8 ay ve 1080 gün primi olanların ise 10 ay sorunsuz bir şekilde işsizlik maaşı aldıkları ifade ediliyor. İşsizlik maaşı ise en az 1015 lira en fazla 2031 lira olarak ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol