kapat ikonu

İstifa depremlerinin ardından sterlin değer kaybediyor

İngiltere'de üç bakanın art arda istifasını açıklamasının ardından İngiliz sterlininde sert değer kayıpları yaşanıyor.

  • Piyasalar
  • 15 Kasım 2018 16:50
  • Son Güncelleme: 15 Kasım 2018 17:02
Üç İngiliz bakanın peş peşe istifa açıklamasının ardından İngiliz sterlininde de sert değer kayıpları yaşandı. İstifa haberlerinin ardından İngiliz sterlini, dolar karşısında yüzde 1,40’lık değer kaybıyla 1,2811, avro karşısında yüzde 1,39’luk değer kaybıyla 1,1323 ve son olarak Türk lirası karşısında da yüzde 2,5’luk değer kaybıyla 6,920 TL seviyelerinden işlem görüyor.
 
İngiltere’de Bakanlar Kurulunun ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasına onay verdiğini açıklamasıyla birlikte üç bakanın istifa etmelerinin ardından İngiliz sterlininde çok sert değer kaybı yaşanıyor.
 
3 BAKAN İSTİFA ETTİ, STERLİN DALGALANDI
 
Dün İngiltere’de Bakanlar Kurulunun ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasına onay verdiğinin açıklanması ile birlikte bu sabah itibarıyla ilk etapta İngiltere'de Brexit Bakanı Dominic Raab istifasını sunmuştu. Dominic Raab’ın ardından da Kuzey İrlanda'dan Sorumlu Devlet Bakanı Shailesh Vara da istifa edeceğini açıklamıştı. Gün içerisinde en son istifasını açıklayan İngiltere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Esther McVey ile birlikte İngiliz sterlini de önlenemez bir dalgalanma içine girdi.
 
STRERLİN DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 1,40 DEĞER KAYBETTİ
 
İstifa haberlerinin peş peşe gelmesi ile birlikte İngiliz sterlini ABD doları karşısında (Londra saatiyle 12:03 itibarıyla) yüzde 1,40 değer kaybetti ve 1,2811 seviyesinden işlemlerine devam etti. İngiliz sterlinin avro karşısında ise yüzde 1,39 değer kaybederek, 1,1323 seviyesinden işlemlerine devam ediyor. Türk lirası karşısında da sterlin, yüzde 2,5’luk değer kaybederek 6,920 Türk lirası seviyelerinden işlem görüyor.
 
BREXİT KRİZİ İSTİFA GETİRDİ
 
İngiltere'de Brexit Bakanı Dominic Raab Avrupa Birliği ile varılan anlaşmayı gerekçe gösterip istifasını sundu. Raab'ın hemen ardından Kuzey İrlanda'dan Sorumlu Devlet Bakanı Shailesh Vara istifa ettiğini kamuoyuna bildirdi. Art arda gelen bu istifa haberlerine son dakika gelen habere göre İngiltere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mcvey de eklendi.
 
UZLAŞI SAĞLANAN ANLAŞMA TASLAĞI ÜLKEYE ZARAR VERECEK
 
İngiltere'nin AB’den çıkışının kısaltması olan Brexit, dünya kamuoyunu sarsmayı sürdürüyor. Görüşmelerde mesafe alınmasının ardından İngiltere'nin Brexit Bakanı istifasını duyurdu. Dominic Raab, üzerinde uzlaşı sağlanan anlaşma taslağının ülkesine zarar vereceğini öne sürerek istifa etti.
 
‘’ANLAŞMA KOŞULLARINI VİCDANEN DESTEKLEYEMEM’’
 
Raab, şahsi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bugün itibarıyla Brexit Bakanlığı'ndan istifa ettiğini duyurarak, anlaşmalarda belirlenen koşulları vicdanen rahat bir şekilde destekleyemeyeceğini kaydetti
 
Öte yandan mesajına istifa mektubunu da ekleyen Raab, istifanın gerekçelerini Başbakan Theresa May'e sunduğu mektupta anlattığını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol