kapat ikonu

İSTİB Başkanı: Merkez Bankası tedbirleri erken aldı

İSTİB Başkanı Kopuz, Merkez Bankası’nın faizleri 100 baz puan indirerek 10,75'ten yüzde 9,75'e çekmesine ilişkin, "Merkez Bankası tedbiri erkenden aldı." dedi

  • Piyasalar
  • 17 Mart 2020 20:00
  • Son Güncelleme: 17 Mart 2020 20:06

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, koronavirüsle mücadele kapsamında Merkez Bankası’nın aldığı karara ilişkin yaptığı açıklamada, "Merkez (TCMB), tedbiri erkenden aldı." ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun, politika faizini 100 baz puan düşüşle yüzde 10,75'ten yüzde 9,75'e çekmesi kararına ilişkin değerlendirmesinde, tüm dünyanın olağanüstü bir dönem geçirdiğini belirten Kopuz, Türkiye'nin koronavirüs ile ilgili önlemleri her alanda erkenden aldığını belirterek, "Merkez (TCMB), tedbiri erkenden aldı." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, tüm dünyayı tehdit eden ve ciddi bir salgın haline gelen koronavirüs ile ilgili önemli bir sınav verdiğini belirten Ali Kopuz, "Başından beri koronavirüs ile alakalı tedbirleri erken alan ülkemiz, ekonomik alanda da erkenden davrandı. Salgın öncesi finansal koşullardaki iyileşme ile ekonomimiz ciddi bir toparlanma sürecine girmişti. Koronavirüs salgını, tüm dünya ekonomisini olduğu gibi ülkemiz ekonomisinin geleceğini de tehdit etmektedir. Bu indirimi, koronavirüs etkilerinin ülkemizde en az biçimde hissedilmesi için atılmış bir adım olarak görüyorum. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün yaptığı açıklamada da net olarak anlaşılabileceği gibi, finansal istikrarımızı desteklemek amacıyla elinden geleni yapıyor ve yapmaya da devam edecektir. Biz iş dünyası olarak kararı olumlu buluyor ve destekliyoruz." Değerlendirmesinde bulundu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol