kapat ikonu

İşten ayrıldıktan sonraki ilk 9 güne dikkat!

İşten ayrılan kişilerin sigortalılık hali son bulur. Fakat hastanelerin sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı ise sonraki 9 gün devam eder.

Çalışanın istifa etmesi ya da işten çıkarılması halinde, iş ve sosyal güvenlik mevzuatına ilişkin bazı ayrıntıları bilmesinde yarar var. Otuz ve daha üstünde personel çalıştıran işyerleri, işçinin sözleşmesini feshederken geçerli bir sebep sunmak zorunda.

İş sözleşmesinde belirtildiği gibi işçi, gösterilen sebebin geçersiz olduğunu ileri sürerek fesih bildirim tarihinden itibaren 1 ay içinde dava açabilir. Bu davanın sonucuna göre kişiye tazminat alma hakkı doğar.

Sigortalılık haliniz 9 gün boyunca devam eder

İşten ayrılmanız durumunda sigortalılık haliniz son bulur. Ancak hastanelerin sağlık hizmetlerinden faydalanma açısından işten ayrıldıktan sonraki 9 gün sigortalılık haliniz devam eder. Dolayısıyla işten ayrıldıktan sonraki süreçte iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

İşten ayrılmadan önceki 1 yıl içinde 90 gün sigorta priminiz şirket tarafından yatırılmış ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuruda bulunarak her geçen gün için işsizlik ödeneği alabilirsiniz.

Sağlık kurulu, ayakta olacağınız tedavilerde tek sefere mahsus en fazla 10 gün istirahat verebilir. Bu nedenle istirahat süresi tedavi altına alındığı tarihten itibaren 6 ayı geçmeyecek şekilde ayarlanır.

Sağlık hizmetlerinden kolayca yararlanabilirsiniz

İşten ayrıldıktan sonraki 10 gün boyunca Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Eğer işten ayrılmadan önce geriye dönük 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminiz varsa, yukarıda belirtilen 10 güne ilaveten 90 gün boyunca sağlık hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler de bu haktan yararlanabilir.

Sigortalılık halinin devamı ve konuya ilişkin daha fazla bilgi almak için Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile irtibata geçebilirsiniz. Ancak istenilen şartları yerine getirmeniz halinde sigortalılık sürenizin 100 gün boyunca devam edeceğini unutmayın.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol