kapat ikonu

İşten ayrıldıktan sonraki 30 güne dikkat!

Ülkemizde çalışan kişilerin en büyük güvencelerinin başında işsizlik maaşı geliyor. İŞKUR kendi kusuru ve isteği dışında işten çıkartılan kişilerin son 3 yıllık prim gün sayısına göre maaş ödüyor.

Bu maaş tutarının ne kadar olduğu asgari ücrete göre belirleniyor ve en yükseği brüt asgari ücretin yüzde 80’i en düşüğü yüzde 40’ı kadar olabiliyor. 2017 yılı için bu rakamlar 711 lira ile 1422 lira olarak açıklandı.

İşsizlik maaşı almak için ilk etapta İŞKUR’a başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru süreci yakın zamana kadar doğrudan yapılırken şimdi online ortamda kolayca yapılabiliyor. Fakat işten ayrılan kişiler 30 gün içerisinde başvuru yapmadığı takdirde bu hakkını kaybedecektir.

1 ay içinde başvuru yapılmalı

Dolayısıyla işten ayrıldıktan sonra en geç 1 ay içinde İŞKUR’a başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu süre zarfında başvuru yapmanız halinde hak ettiğiniz parayı tam olarak alabilirsiniz. Bu süreyi ne kadar aşarsanız alacağınız para da o kadar az olur.

Mesela bir kişinin son 3 yıl içinde 900 gün sigorta primi varsa ona toplamda 8 ay maaş verilecek. Eğer ki bu kişi 1 ay sonra değil de 2 ay sonra başvuru yaparsa 7 ay maaş alabilecek.

İşsizlik maaşı alan kişilerin yeni bir iş bulması halinde işsizlik ödeneği kesiliyor. Ancak bulduğu işten çıkartılırsa maaşını kaldığı yerden almaya devam edebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi işsizlik ödeneği almak için sebepsiz veya haksız yere işten çıkartılmış olmanız gerekiyor.

İşsizlik maaşı ne kadar süre alınabilir?

Bunlara ek olarak son 3 yıl içinde minimum 600 gün sigorta priminizin olması ve işten ayrılmadan önceki son 4 ay içinde priminizin tam olarak yatırılmış olması gerekiyor.

İşsizlik maaşının ne kadar süreyle alınacağı ödenen prim gün sayısına göre şekilleniyor. Bu doğrultuda son 3 yıl içinde 600 gün sigorta primi olan 6 ay, 900 gün olan 8 ay ve 1080 gün olanlar toplamda 10 ay maaş alabilecek.

Son 4 aydaki brüt maaşınız aylık ortalaması işsizlik maaşı alırken etkili oluyor. Bu ortalamanın yüzde 40’ı işsizlik maaşı olarak size ödeniyor. Fakat işsizlik maaşı tutarı asgari ücretin yüzde 80’inden daha fazla olamıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol