kapat ikonu

İşte Hazine ve Maliye Bakanlığının ikinci 100 günlük hedefleri

Başkan Erdoğan, ‘’İkinci 100 Günlük Eylem Planı’’nı açıkladı. Planda Hazine ve Maliye Bakanlığının programı da belli oldu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nı dün canlı yayında açıkladı. Söz konusu plan çerçevesinde en az bir girişim sermayesi fonuna kaynak taahhüdünde bulunulacağı öğrenildi. İkinci 100 Günlük Eylem Planı ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanacak icraatlar da belirlendi.
 
Bu doğrultuda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 11 eylem hayata geçirilecek. Öte yandan bakanlık tarafından Kayıtdışı Ekonomi İle Mücadele Eylem Planı da hazırlanacak.
 
KDV İADE TUTARININ YÜZDE 50’SİNİN 10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
 
Bu çerçevede yeminli mali müşavir raporu doğrultusunda nakten talep edilebilen KDV iade tutarlarının yüzde 50'sinin 10 iş günü içinde gerçekleştirilebilmesi için sistemin geliştirileceği kaydedildi. Defter beyan sisteminin kapsamının, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefleri de kapsayacak şekilde genişletilmesinin sağlanacağı belirtildi.
 
ÖZEL SERMAYE YATIRIMLARININ YÜKSELTİLMESİ İÇİN TÜRKİYE KALKINMA FONU KURULACAK
 
Bakanlık çalışmaları dâhilinde özel sermaye yatırımlarının yükseltilmesi ve yüksek teknoloji yatırımlarına alternatif finansman yaratılması adına Türkiye Kalkınma Fonu kurulacak. Eylem planı ile birlikte en az bir girişim sermayesi fonuna kaynak taahhüdünde bulunulacak.
 
İKİNCİL DÜZENLEMELER YAPILACAK
 
Sistemik riskin gözetimi ve finansal istikrarın korunması vesilesiyle Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında belirlenecek veri depolama kuruluşlarına ilişkin ikincil düzenlemelerin yapılacağı aktarıldı.
 
AÇIK VERİ PAYLAŞIM PORTALI KULLANIMA AÇILACAK
 
Kitle fonlaması düzenlemelerinin yürürlüğe girmesi beklenirken, Açık Veri Paylaşım Portalı'nın hazırlanması ve kullanıma açılmasının sağlanacağı belirtildi.
 
Vergi dışı gelirlere yönelik Ortak e-Tahsilat Platformu'nun devreye alınması için adımların atılacağı aktarılırken, İnteraktif Vergi Dairesi kapsamına 5 yeni hizmetin daha ekleneceği öğrenildi.
 
BÜTÜN KAMU KURUMLARINI İÇİNE ALAN SİSTEM OLUŞTURULACAK
 
Ayrıca, İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda Strateji ve Bütçe Başkanlığının sürdüreceği 6 eylemin de yer aldığı görüldü. Söz konusu eylemlere göre, kamu-özel iş birliği modeline ilişkin çerçeve mevzuat çalışmasının tamamlanacağı vurgulanırken, Yükseköğretim Mekânları Yatırım Karar Destek Sistemi Projesi’nin geliştirileceği, bütün kamu kurumlarını içine alan Kamu Yatırımları Bilgi Sistemi’nin oluşturulacağı belirtildi.
 
Kamu kurumlarının kadro ve pozisyonlarına ilişkin işlem süreçlerinin tümüyle elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesine ilişkin projenin başlatılacağı bilgisi paylaşıldı.
 
Program bazlı bütçeleme sistemine geçiş için program yapısının oluşturulacağı, Başkanlıkça, Katılım Öncesi Ekonomik Reform Programı’nın da hazırlanacağı ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol