kapat ikonu

İstanbul’un en karlı arsaları nerelerde?

Son dönem revaç ta olan yatırım araçlarının başında arsalar yer almaya başladı. İstanbul’da daha fazla değerine değer katan arsa fiyatları ne kadar?

  • Gündem
  • 12 Haziran 2021 20:53
  • Son Güncelleme: 12 Haziran 2021 21:20

Son dönem revaç ta olan yatırım araçlarının başında arsalar yer almaya başladı. İstanbul’da daha fazla değerine değer katan arsa fiyatları yatırımcıların gözbebeği haline geldi. Peki İstanbuldaki en değerli arsalar nerelerde?

Metropol şehir İstanbul her geçtiğimiz gün değerine değer katmakta ve yatırımcıların ilgi ve alakalarını üzerine çekmektedir. Bunda havalimanlarının yapımı, kanal projeleri, alış veriş ticaret merkezi haline gelmesi, yol ve metro gibi projelerin yapımı ve hayata geçirilmesi arsa alımında ki satış patlaması yaşanmasına neden olmaya başlanmıştır. Peki hangi semtlerde en değerli arsalar bulunmaktadır? Fiyatları ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

İstanbul’un arsa değeri

Tapusor.com’dan Emlak bilgi bankası tarafından alınan ‘İstanbu’un Arsa Değeri’ sonuçlara göre, İstanbulda ki arsa değerinin hem Tl bazında hemde dolar bazında artmaya devam ettiği görülmektedir.

İstanbul toplam arsa değeri ve en değerli arsaları hangi ilçede?

Tapusor.com’un İstanbul’un 39 ilçesinde ve tüm mahallerinde yaptığı araştırmasına göre, 2018 yılında 9,4 trilyon lira olan arsa değeri ,2020 yılı itibarıyla %149 luk bir artışla 23,4 trilyon liraya ulaştığı görülüyor. Bu değerin dolar olarak karşılığı 2,7 trilyon dolara denk geliyor.

İstanbul’un en değerli ilçesi fulya, Teşvikiye, Mecidiye köy, Halaskargazi gibi mahalleleri bulunan Şişli ilçesidir. Bu ilçede metre karesi 28 bin 270 bin arasında belirlenmiştir. Söz konu olan bu ilçenin değeri % 35 artış göstermiştir.

En değerli arsaların bulunduğu 10 ilçe:

İstanbul’un en değerli arsalarının yer aldığı ilçeler sıralaması;

Birinci sırayı metre kare fiyatı 28 bin 270 lira ile Şişli alıyor.

İkinci sırayı 27 bin lira ile Beyoğlu,

Üçüncü sırada metre kare fiyatı 22 bin 746 lirayla Beşiktaş yer alıyor,

Diğer ilçeler de şu şekilde ilerliyor, Kadı köy metre kare fiyatı 19 bin 600 lira ile dördüncü sırada yer alıyor,

Beşinci sırada 18.400 lira ile Bakırköy ,

Altıncı ise 15 bin 326 lira ile Zeytin burnu yer alıyor,

Yedini sırada ise 13 bin lirayla Kağıthane yer alıyor,

Sekizinci sırada metre kare fiyatı 11.575 lirayla Bayrampaşa ,

Dokuzuncu sırada metre kare fiyatı11.912 lira ile Fatih,

ve Onuncu sırada metre kare fiyatı 9 bin 209 lirayla Küçükçekmece alıyor.

Arsa ticaretinin yoğun olduğu ilçeler:

Araştırma sonuçlarına göre, 2018 yılında ilk sırada yer alan Kadıköy, üzerinden geçen iki yıllık süreyle Şişli ve Beyoğlu’ndaki artış nedeni ile dördüncü sıraya gerilemiştir. Beyoğlu’nda ortalama arsa değeri %21 oranın da, Beşiktaş’ta % 25’ lik artış göstermektedir.

İstanbul’da arsa ticaretinin en yoğun olduğu ilçeler arasında ise sırasıyla; Silivri, Çatalca, Arnavutköy, Şile, Büyükçekmece, Beykoz, Tuzla, Ümraniye, Beylikdüzü ve Pendik yer almaktadır.

İstanbul ilçeleri arasında yapılaşmasını tamamlayan Esenler ve Güngören’de ise boş arazilerin kalmaması dikkatlerden kaçmıyor. Rapora göre, arsa yatırımlarının son dönemlerde gayrimenkul piyasasını da gerçek manada etkilediği görülüyor.
Özellikle pandemi dolayısıyla kırsal ve tarımsal nitelikli arsa ve tarlalarda talep artışı yaşanmış bu da fiyatlarda kendini göstermiştir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol