kapat ikonu

İstanbulkart Uluslararası Alışveriş Kartı Olacak

İstanbul'da toplu taşımalarda kullanılan İstanbulkart'ın uluslararası alanda alışveriş kartı olması için gerekli çalışmalar başlatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir açıklama yapıldı. İstanbul genelinde toplu taşıma araçlarında kullanılan İstanbulkart'ın uluslararası alanda alışveriş kartı olarak kullanılması için çalışmalar başlatıldı. Yerli ve milli ödeme sistemi olarak kabul gören TROY ile entegre edilmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu süreçte karşılıklı olarak iyi niyet protokolünün imzalandığı öğrenildi.
 
İstanbulkart'ın günümüzde yapılan değerlendirmeler çerçevesinde 18 milyon aktif kullanıcısının bulunduğu tespit edildi. Rakamlar bu kadar yüksekken market, restoran, kafe gibi çeşitli iş yerlerinde de alışveriş kartı olarak kullanılmasının pek çok kişinin işini kolaylaştıracağı düşünülüyor. Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.
 
Alışverişlerde kullanılabilecek
 
Kredi kartı ve banka kartları ile uyumlu olan POS cihazları yeni sistemde İstanbulkartlar içinde uygun hale getirilecek. Alışverişler sırasında banka kartına gerek duyulmayacak. Kişilerin yanlarında fazladan kart taşımaları engellenecek. Banka kartına ihtiyaç duyulmadan ATM'ler üzerinden para çekme işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilecek.
 
Vatandaşlar bu kart ile birlikte alışveriş kartı sistemine entegre edilmesinin ardından toplu taşıma ücreti öder gibi pek çok market, kafe ve restoranlarda ücretlerini sorunsuz bir şekilde ödeyebilecekler. İstanbulkart ile yapılan ödemelerde taksit imkanı bulunmayacak. Ödemeler tek çekim olarak tahsil edilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol