kapat ikonu

İstanbulkart Her Yerde Kullanılacak

İstanbul'da 2010 yılından bu yana kullanılan İstanbulkart'ın yapılan yeni çalışmalar çerçevesinde tüm Türkiye'de kullanılmasına karar verildi.

İstanbul'da 2010 yılından bu yana kullanılan İstanbulkart'ın yapılan yeni çalışmalar çerçevesinde tüm Türkiye'de kullanılmasına karar verildi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İSBAk bir süredir yeni temaslarda bulunduğunu açıklamıştı. Bu süreç içerisinde Sudan'ın Hartum kentinde yeni bir çalışmanın yapılmasına karar verildi. Bu çalışma ile birlikte pilot projenin uygulanmasına karar verildi.
 
2010 yılından bu yana İstanbul'da İstanbulkart kullanımını gerçekleştiriliyor. Yapılan değerlendirmeler sonrasında 30 milyon İstanbulkartın kullanıldığı tespit edildi. Akıllı şehircilik ve taşımacılık kapsamında bu rakamın artırılmasına karar verildi. Yapılan son görüşmeler çerçevesinde bu uygulamanın tüm ülke genelinde kullanılması için önemli çalışmaların yapılmasına karar verildi.
 
Tüm ülkede kullanılacak kart sistemi Türkiyekart olarak geçecek. Trafikte toplu taşıma araçlarında kullanılacak olan sistem sayesinde yakın zamanda çalışma adına çeşitli imzaların atılmasına karar verildi. Çalışmalar çerçevesinde elektronik denetleme sistemleri ve trafik bilgilendirme sistemlerinin de kontrol altına alınması sağlanacak. İSBAK yapılan görüşmeler sonrasında küçük bir rakam altına imza atmış olmasına rağmen ilk defa yurt dışına açılacak önemli bir çalışma yapıldığını ortaya koydu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol