kapat ikonu

İstanbul'da su fiyatlarında indirim yapıldı

1 Ocak'tan itibaren konutlarda ve iş yerlerindeki su fiyatlarında yüzde 15 oranında indirim yapıldığı açıklandı.

  • Gündem
  • 14 Kasım 2018 16:41
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2018 16:48
Su fiyatlarında 1 Ocak'tan itibaren hem konutlarda hem de iş yerlerinde yüzde 15 oranında indirim yaptıklarını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlût Uysal, Saraçhane'deki başkanlık binasında gerçekleştirilecek İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (İSKİ) Genel Kurulu öncesi vatandaşlara müjdeli haberi duyurdu.
 
Uysal, alınan indirim kararının İBB Meclisi'nde görüşüleceğini aktararak, konutlarda ve iş yerlerinde su fiyatlarında yüzde 15 oranında indirim kararı alındığını ve indirimin de 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla başlayacağını duyurdu.
 
BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 47
 
Bu indirim kararının Meclis'ten de geçeceğine inandığını vurgulayan Uysal, barajlardaki doluluk oranının yüzde 47 olduğunu bildirerek, geçtiğimiz kış son 44 yılın en kurak kışı olmasına rağmen hâlâ barajlardaki doluluk oranının yüksek olduğunu savundu.
 
MUSLUKLARDAN İÇİLEBİLİR SU AKIYOR
 
Mevlût Uysal, o anlamda İstanbulluların su sorununun olmadığını dile getirerek, önümüzdeki 50 yıl için su sorununun yaşanmayacağını öne sürdü. Şu anda İSKİ’nin musluklarda içilebilir temiz suyu da akıttığı bilgisini paylaşan Uysal, bu konuda yatırımların olduğunu, hem su temin etme, hem temiz suyu vatandaşa ulaştırma hem de vatandaşın kullandığı suyu arıtma konusunda iyi noktaya gelindiğinden bahsetti.
 
SUYUN YÜZDE 99’U ARITILIYOR
 
Özellikle suyun yüzde 99'unun arıtıldığına dikkati çeken Başkan Uysal, ayrıca yüzde 45 de ileri derecede biyolojik arıtmadan geçtiğini, önümüzdeki 5 yıl içerisinde de bu ileri derecede biyolojik arıtmanın yüzde 90'lara çıkartmak adına yatırımların devam ettiğini söyledi.
 
ENFLASYON KAMPANYASINA ‘’SU’’YLA DESTEK
 
Uysal, son dönemde pek çok kurum ve kuruluşun enflasyonla mücadele konusunda yüzde 10 indirim kampanyası başlattığını hatırlatarak, İSKİ ve Büyükşehir Belediyesi olarak, enflasyonla mücadele kampanyasına katıldıklarını belirtti. İndirimlerin vatandaşın faturasına yüzde 15 olarak yansıyacağı müjdesini veren Uysal, özellikle konutlarda ve iş yerlerinde kullanımda kademelendirmeler olduğunu, ancak ortalama olarak faturaya yüzde 15 yansıyacak düzeyde bir indirimin söz konusu olduğunun altını çizdi.
 
Başkan Uysal, İDO'nun iç seferlerini durma kararına ilişkin bir soruyu da yanıtladı. İDO’nun özelleştirildiğini hatırlatan Uysal, taşımanın bir kamu hizmeti olduğunu, vatandaşların içini rahat tutmasını kaydederek, ‘’Gereğini yapacağız’’ dedi.
 
İstanbul’da enflasyon kampanyasına destek için su fiyatlarında gidilen indirimin duyurulduğu toplantıya AK Parti İBB Meclis Grup Başkanı Ömer Lütfü Arı, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ve AK Partili Grup yönetimi de katıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol