kapat ikonu

İstanbul'da eylül ayının zam şampiyonu belli oldu

İstanbul Ticaret Odası, eylül ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünlerin listesini kamuoyuyla paylaştı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklanan verilere göre; gıda harcamalarında karpuz, eylül ayında yüzde 71,74 ile fiyatı en fazla artan ürün olarak listenin birinci sırasında yerini aldı.
 
FİYATI EN FAZLA ARTAN, AZALAN ÜRÜNLER PAYLAŞILDI
 
Piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere İstanbul Ticaret Odası, geçtiğimiz eylül ayında İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarını paylaştı.
 
242 ÜRÜNDEN 134 ÜRÜN FİYATI ARTTI
 
İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yer alan 242 ürünün 134'ünün perakende fiyatında artış görülürken, 12 ürünün de fiyatı düştü. Fiyatı değişmeyen ürün sayısı ise 96...
İstanbul'da eylül ayının zam şampiyonu belli oldu-1
 
KARPUZ YÜZDE 71,74'LE ZİRVEDE
 
Eylül ayı itibarıyla gıda harcamaları grubunda yer alan karpuz, yüzde 71,74'le fiyatı en fazla artan ürün olarak zirveye oturdu.
 
YARDIMCI OKUL KİTAPLARI YÜZDE 41,05 YÜKSELDİ
 
Karpuzun ardından fiyatlarda artış yaşanan diğer ürünler; kültür, eğitim ve eğlence harcamaları grubundan yüzde 41,07 oranı ile yardımcı okul kitapları, yüzde 37,65 ile salça, yüzde 30,20 ile domates ve yüzde 29,00 ile patlıcan oldu.
 
İstanbul'da eylül ayının zam şampiyonu belli oldu-2
 
EYLÜLDE ELMA YÜZDE 29,60 UCUZLADI
 
Eylülde gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan elma, yüzde 29,60 oranında ucuzlayarak; fiyatı en fazla azalan ürün oldu ve bu alanda birinci sırada yer aldı.
Fiyatında azalış sergilenen diğer ürünler de şu şekilde; 16,01 ile limon, yüzde 12,24 ile kuru soğan, yüzde 6,79 ile patates ve yüzde 5,33 ile erik...
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol