kapat ikonu

İstanbul'a dev proje müjdesi

Bakan Turhan, yakında İstanbul Boğazı'nın altından geçecek dev bir projeye başlanılacağının müjdesini verdi.

  • Gündem
  • 22 Ekim 2018 10:14
  • Son Güncelleme: 22 Ekim 2018 10:40
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, yakında İstanbul Boğazı'nın altından geçecek dev bir projeye başlanılacağını müjdeledi. Bu projeyle dünyada bir ilkin gerçekleşeceğini ifade eden Bakan Turhan, 9 farklı raylı sistem ve ekspres metro ile iki kıtanın birbirine bağlanacağını açıkladı.
 
DÜNYADA İKİNCİ
 
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, buranın Londra metrosundan 12 yıl sonra 1875'te Karaköy ile Beyoğlu'nu birbirine bağlayan tünelin Türkiye'nin ilk, dünyanın ikinci metro çalışması olduğunu vurguladı.
 
TÜRK MİLLETİ 143 YIL BEKLEDİ
 
Bakan Turhan, Türk milletinin 626 metrelik tünelin ardından yeni bir metro hattının hizmete girmesi için 143 yıl beklediğini kaydederek, İstanbulluların 1989'da faaliyete açılan 7 kilometrelik Aksaray Metrosu ile merhum Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde tanıştığını hatırlattı.
 
BU DURUMU KABULLENMEK MÜMKÜN DEĞİL
 
Yaklaşık 150 yıldır dünyanın birçok metropolünde ulaşımın yer altından sağlandığını, Türkiye’de ise bu durumun bir geç kalındığına değinen Bakan Turhan, bu durumu kabullenmenin mümkün olmadığını dile getirdi.
 
ERDOĞAN’IN ORTAYA KOYDUĞU VİZYON MEYVESİNİ VERDİ
 
Turhan, bu duruma en esaslı itirazı, 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığını anlatarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle ulaşım konusunda belediye başkanlığı döneminde, ortaya koyduğu vizyonun, daha sonraki süreçlerde de meyvesini vermeye devam ettiğini dile belirtti.
 
150 YILDA YAPILAMAYAN 15 YILDA YAPILDI
 
Böylece, metro konusunda 150 yılda yapılamayanın, 15 yıl gibi kısa sürede sadece İstanbul’da 160 kilometre uzunluğunda metro yapıldığının altını çizen Turhan, 2018'in sonunda 233 kilometreye ulaşacağını söyledi. Turhan, İstanbul'un, milletin nazarında çok büyük bir anlam ve önem taşıdığının altını çizerek, çalışmaların İstanbul'un her bölgesinde devam ettiğini, gerek metroyla gerek karayolu ulaşım sistemiyle bütün İstanbul'un her köşesinde, çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
 
İSTANBUL BOĞAZI’NA DEV PROJE
 
Yakında İstanbul Boğazı'nın altından geçecek dev bir projeye başlanılacağının da müjdesini veren Bakan Turhan, bu projeyle dünyada bir ilkin gerçekleşeceğini, günde 6,5 milyon insanın kullanacağı, toplam 9 farklı raylı sistem ve ekspres metro ile iki kıtanın birbirine bağlanacağını açıkladı.
 
SADECE 3 İLÇEYİ BİRBİRİNE BAĞLAMAYACAK
 
Bakan Turhan, hizmete girecek Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının, sadece 3 ilçeyi birbirine bağlamayacağını, Üsküdar’dan Marmaray, oradan da Hacıosman metrosuna entegre olacağını hatırlatarak, İstanbul’un tüm ilçelerini birbirine bağlama hedefine yaklaşılacağını kaydetti.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak diğer projelerin de hayata geçeceğini anlatan Bakan Turhan, metronun hizmete girmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol