kapat ikonu

İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemleri martta bitecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemlerinin devam ettiğini ifade ederek, mart ayı itibarıyla taşınma işlemlerinin tamamen bitmiş olacağını duyurdu.

  • Şirketler
  • 22 Ocak 2019 15:05
  • Son Güncelleme: 22 Ocak 2019 15:12
Gazetecilere konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı'nın idealin, hayalin, büyük düşünmenin hayat bulmuş şekli olduğunu niteleyerek, taşınma işlemlerinin devam ettiğini ve mart ayı itibarıyla tamamlanmış olacağını açıkladı.
 
1933'te istikbalin göklerde olduğu bilinciyle kurulan THY'nin 86 seneden itibaren göklerde kanat çırptığını anımsatan Turhan, AK Parti hükûmetlerinin sivil havacılığa verdiği öneme ve açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı'na değinerek, Türk sivil havacılığının son 16 senelik dönem içerisinde yaptıkları uygulama, düzenleme ve icraatlarla küresel ölçekte bir güç hâline geldiğini savundu.
 
THY, TÜM DÜNYAYA İSTANBUL HAVALİMANI MERKEZLİ UÇACAK
 
Turhan, THY'nin sivil havacılıktaki 16 senelik değişim, dönüşüm ve başarı hikâyesinin en anlamlı meyvesi olduğunu dile getirerek, bugün THY'yi yuvasına yani en çok yakıştığı yere, İstanbul Havalimanı'na, bu dinamikler ışığında taşıdıklarını kaydetti. THY’nin artık tüm dünyayı kanatları altına alma uçuşuna, İstanbul Havalimanı merkezli devam edeceğini belirten Turhan, başta 52 bin THY çalışanı olmak üzere, milletin her bir ferdinin bununla gurur duyduğunu öne sürerek, dünya genelinde havacılıkta yolcu ve kargo taşımacılığında sağlanan ilerlemelerden de bahsetti. Turhan, havacılık faaliyetlerinin bugün dünyada ulusal ve bölgesel kalkınmanın yanı sıra, küresel gelişmenin, kalkınmanın en önemli unsurlarından biri hâline geldiğini anlattı.
 
CİRO 11 KAT ARTTI
 
Bu doğrultuda yaptıkları çalışmalara da değinen Bakan Turhan, bugüne kadar yaptıkları havacılık yatırımının 56 milyar TL’yi aştığına işaret ederek, havacılık alanında, dünya ortalamasının 3 katına yakın büyüme kaydettiklerini anımsattı. Bakan Turhan, 34 milyon olan yolcu sayısının 210 milyonu aştığı bilgisini paylaşarak, asıl hedeflerinin 450 milyon yolcuya ulaşmak olduğunu vurguladı. Yolcu sayısında Avrupa'da dördüncü, dünyada onuncu sıraya yükseldiklerine dikkati çeken Turhan, taşınan yük miktarının 4 milyon tona yaklaştığını anlatarak, sektörde istihdam edilen kişi sayısının 205 bini bulduğunu söyledi. Bakan Turhan, cironun da 11 kat arttığının altını çizerek, toplamda 110 milyar TL’ye ulaştığını duyurdu.
 
Bu noktada THY'ye ve çalışanlarına çok büyük işler düştüğünü ifade eden Turhan, THY’nin şu an ki yaş ortalaması ile Avrupa'nın en genç filolarından birine sahip olduğunu anımsatarak, filosuna ekleyeceği yeni uçaklarla, hizmet kalitesinde zamana yenik düşme riskini bertaraf edeceğini belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol