kapat ikonu

İstanbul Havalimanı çalışanlarına özel konut projesi

Kanal İstanbul Projesi kapsamında THY ile Emlak Konut'a ait 3 milyon 600 bin metrekarelik alanda İstanbul Havalimanı çalışanları için ilk etapta 7 bin konut yapılacak.

  • Gündem
  • 17 Aralık 2018 13:11
  • Son Güncelleme: 17 Aralık 2018 13:31
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı'na (COP24) katılmak için geldiği Polonya'nın Katoviçe şehrinde Kanal İstanbul Projesi ile ilgil gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önemli açıklamalarda bulundu.
 
KANAL İSTANBUL’UN PLANLARI HAZIR
 
Kanal İstanbul Projesi kapsamında offshore finans merkezi adası yapılıp yapılmayacağı ile ilgili konuşan Kurum, öncelikli olarak Kanal İstanbul Projesi'ne yoğunlaştıklarını bildirerek, Kanal İstanbul'un 1/100.000 ölçekli planlarının yayımlanmadığını ancak bunların hazır olduğunu duyurdu. Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da ihale sürecini yürüttüğünü ifade ederek, ihaleye esas olmak üzere bakanlığın kendilerine belli noktalar verdiğini, buraların alt ölçekli planlarının da bittiğini ve 5000'lik, 1000'lik planların da çalışıldığını duyurdu.
 
ÖNCELİK KANAL İSTANBUL PROJESİ
 
Kurum, Kanal İstanbul güzergâhı içinde yapılacak düzenlemelere ilişkin buranın master planının yapıldığı zaman, bölgesel olarak finans adası, fuar alanı, üniversite alanı, yerleşim alanı gibi birçok alanlarda çalışmaların da yapıldığına dikkati çekerek, bu süreçte önceliğin Kanal İstanbul Projesi olduğu için oraya yoğunlaşıldığını, ileriki süreçte bu çalışmaların daha çok ön plana çıkacağını aktardı.
 
500 BİN KİŞİLİK BİR NÜFUS ÖNGÖRÜLÜYOR
 
Proje kapsamında yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfus öngörüldüğünü kaydeden Bakan Kurum, buraya yapılacak konut projelerinin de aynı zamanda İstanbul'un deprem dönüşümünde rezerv konut olarak kullanılmak istendiğini vurguladı.
 
İLK ETAPTA 7 BİN CİVARINDA KONUT PROJESİ

Bu projelerin Türk kültürüne ve mimarisine uygun, yatay yapılaşmış ve estetik projeler olacağını anlatan Kurum, şehir meydanlarının olduğu, meydanların etrafında camiler, yeşil alanlar, sosyal alanların yerleştiği örnek bir proje hedeflendiğini belirtti. Kurum, Türk Hava Yolları (THY) ile Emlak Konut'un beraber 3 milyon 600 bin metrekarelik bir alanı olduğuna ve orada yapılmasının planlandığına işaret ederek, ilk yerleşimin de orada, 3. Havalimanında çalışanlara yapılacağını ve ilk etapta yaklaşık 7 bin civarında konut projesinin bulunduğunu ilan etti.

İSTANBUL HAVALİMANI’NA ÇALIŞANLARIN ERİŞİMİNİ KOLAYLAŞTIRACAK
 
Kurum, bunun da şubat ayında ihalesinin gerçekleştirileceğinin altını çizerek, bu projenin zemin artı 4'ü geçmeyeceğini vurguladı. Örnek bir proje olacağını savunan Bakan Kurum, İstanbul Havalimanı’nda çalışanların erişiminin kolay olduğu bir proje olacağını ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol