kapat ikonu

İşsizlik sigorta payı 3 sene boyunca yüzde 1 olacak

Çok tehlikeli sınıfta bulunan ve son 3 sene içerisinde ölümlü ve sürekli iş göremezlikle biten iş kazası bulunmayan iş yerlerinde, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı yüzde 1 olarak belirlendi.

  • Gündem
  • 08 Ocak 2019 11:20
  • Son Güncelleme: 08 Ocak 2019 11:53
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından işsizlik sigorta payı ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Bakanlık, toplumda iş sağlığı ve güvenliği kültürünü yaratmak adına çalışmalar yürütüldüğünü anımsattı.
 
31 Aralık 2018 tarihinde Resmî Gazete’nin dördüncü mükerrer sayısında "Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan ve Ondan Fazla Çalışanı Bulunan İşyerlerinde İşsizlik Sigortası Primi İşveren Payı Teşvikinden Yararlanılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ"inin yayımlandığı hatırlatılırken, açıklamada Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un da değerlendirmelerine yer verildi.
 
3 SENE SÜREYLE YÜZDE 1 OLACAK
 
1 Ocak 2019 tarihinden itibaren devreye giren yeni düzenlemelere değinen Bakan Zümrüt Selçuk, düzenlemeye göre, çok tehlikeli sınıfta bulunan, 10'dan fazla çalışanı barındıran ve son 3 sene içerisinde ölümlü ve sürekli iş göremezlikle biten iş kazası bulunmayan iş yerlerinde, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı, bir sonraki takvim senesinden geçerli olmak kaydıyla 3 sene süreyle yüzde 1 olarak alınacağını açıkladı.
 
ŞARTLARI TAŞIYAN BAŞVURUYA GEREK KALMADAN SİSTEME OTOMATİK DÂHİL EDİLECEK
 
Bu doğrultuda çok tehlikeli sınıfta bulunan, 10'dan fazla çalışanı olan ve son 3 sene içerisinde ölümlü ve sürekli iş göremezlikle biten iş kazası yaşanmayan ş yerlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sistemi vesilesiyle tespit edileceğini anlatan Bakan Selçuk, herhangi bir başvuruya gerek kalmadan otomatik olarak sisteme dâhil edileceğini vurguladı.
 
İSG PERSONELİ GÖREVLENDİRİLMESİ ŞARTI
 
Bakan Selçuk, iş yerlerinin teşvik uygulamasından faydalanması adına 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu gereği, İSG profesyoneli görevlendirmesi gerektiğine dikkati çekerek, teşvikten faydalanan iş yerinin, önceden duyurulan yararlanma şartlarından herhangi birini kaybetmesi durumunda teşvikten faydalanabilmesi adına 3 sene süreyle tebliğde belirlenen şartları yerine getirmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması gerektiğini aktardı.
 
ÇALIŞAN BAŞINA SAĞLANACAK TEŞVİK DESTEĞİ
 
Bakan Selçuk, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren devreye konulan teşvik sistemi ile beraber işverenlere çalışan başına asgari 25,58 Türk lirası, azami 191,88 Türk lirası teşvik desteğinin sağlanmasının hedeflendiğini bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol