kapat ikonu

İşsizlik ödeneğinde şartlar değiştiriliyor

İşsizlere destek olmak ve geçimlerine katkı sağlamak için verilen işsizlik sigortası için yeni düzenlemeler geliyor.

İşsizlere destek olmak ve geçimlerine katkı sağlamak için verilen işsizlik sigortası için yeni düzenlemeler geliyor.
 
Son dönemlerde Ulusal İşsizlik Stratejisi kapsamında işsizlik ödemelerinde birtakım değişikliklerin yapıldığı ifade edilmişti. Bu süreç içerisinde işsizlik sigortasından yararlanmanın mümkün olduğu ifade edilmişti. İşsizlik maaşlarından yararlanmanın çeşitli şartları bulunurken bu süreç içerisinde vatandaşların ödeneğe ulaşma açısından daha rahat olmaları ve bunun yanı sıra kademeli bir maaş sisteminin belirlenmesi için amacına uygun bir şekilde verilmesi planlananlar arasında yer alıyor.
 
İşsizlik sigortasından yararlanmak için gereken şartların daha önceki dönemlerde son derece ağır olduğu ifade edilmişti. Bu durumun üstesinden gelebilmek için şartların biraz olsun hafifletilmesi gerektiğine karar verildi. Bu konuda çalışmalar başlatıldı. Çalışma sürelerinin kısaltılması ile birlikte daha az çalışan kişilerde işsizlik sigortasından faydalanabilecekler. Şuan bulunan ödeme miktarlarına herhangi bir şekilde müdahale edilmeyecek ancak yüksekten düşüğe doğru kademeli bir ödeme sisteminin gündeme getirilmesine karar verildi. İşsizlik sigortasına güvenerek pek çok kişinin uzun süre iş aramadıkları belirlendi. Bu durumun ortadan kaldırılması için kişilerin iş aramaları için teşvik edilmeleri planlanıyor.
 
Yapılacak düzenlemelerin daha önce verilen işsizlik ödeneklerinde herhangi bir düşüşe neden olmayacağı özellikle belirtildi. Sosyal anlamda düşünüldüğü zaman işsizlik ödemelerinin daha hafif şartlarda verilmesinin sağlanacağı ifade edilmiş oldu. Yapılacak düzenlemenin vatandaşların lehine olması için görüşmeler devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol