kapat ikonu

İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

2000 yılında oluşturulan, birçok işçi ve işverene destek veren İşsizlik Fonu'ndan kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı almak için hangi koşulları karşılamak gerekir?

  • Sektörel
  • 05 Şubat 2016 10:50
  • Son Güncelleme: 12 Şubat 2016 12:20
İşten ayrılan işçilere yeni bir iş bulanan kadar geçici süreyle destek sağlamak maksadıyla verilen işsizlik maaşını herkes alamıyor. İşsizlik Fonu’na başvuran işçilerin çoğu fondan elleri boş dönüyor. 2000 yılından beri 49.5 milyar lira işçi ve işverene destek primi sağlayan İşsizlik Sigortası Fonu, işsizlerden daha çok aktif iş gücü programlarına harcanıyor. İstihdamı artırmak ve doğru biçimde sağlayabilmek için nitelikli eleman yetiştirmeye çalışan ve işsiz kalan vatandaşlara destek olmaya çalışan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsiz olan herkes yararlanamıyor.
 
İşsizlik Sigortası Fonu’ndan maaş alabilmek için işinizden kendi isteğiniz dışında ve kusurlu bir davranış olmadığı halde çıkarılmanız gerekiyor. Eğer ki işçi ve işveren arasında ortak bir karara varılarak işçi işinden ayrılırsa işsiz kaldığı süreçte işsizlik maaşı alabilmesi mümkün değil.
 
Fon’a, kurulduğu 2000 yılından bu yana işçi ve işveren primi olarak 49.5 milyar lira para yatırıldı. Devlet de 16.6 milyar lira katkı sağladı. Toplanan paranın değerlendirilmesiyle 62.2 milyar lira faiz gelirine sahip olundu. Diğer gelirlerle birlikte Fon’da biriken para 130.1 milyar lira düzeyine geldi. Ancak fonun geliri, İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında sağlık hizmetlerinden ve işsizlik maaşından yararlananlardan çok aktif iş gücü için kullanılıyor. Çünkü fonun destek dışındaki bir amacı istihdamı doğru biçimde sağlayabilmek.
 
İşsizlik Fonu’na başvuran işsiz vatandaşların yarısından fazlası fondan eli boş dönüyor. Çünkü bu fondan maaş alabilmek için birinci koşul işçinin kendi istek ve kendi kusuru dışında işinden ayrılmış olmasıdır. İşverenle anlaşmaya vararak işten ayrılan kişiler işsizlik maaşı alamazlar. İşvereniyle anlaşarak işinden ayrılan işçi daha sonraki süreçte işsizlik maaşı konusunda mağdur olmamak için işvereninden iş akdinin feshini talep edebilir.
 
Aksi halde İşsizlik Fonu’ndan yararlanma şansı olmaz. İşsizlik maaşından faydalanabilmek için ayrıca işçinin iş akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışır olduğunu kanıtlaması ve son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor.
İşsizlik maaşı başvuruları iş akdinin fesh edilmesinden hemen 30 gün sonra yapılması gerekiyor. 30 günü geçiren vatandaşlar da fona başvuruda bulunabiliyorlar. Ancak geciktikleri gün kadar eksik maaş almak durumunda kalıyorlar.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol