kapat ikonu

İşsizlere Bayram Müjdesi Geliyor!

Hükümet tarafından bayram öncesinde 680 bin işsiz vatandaşa işsizlik maaşlarının erken ödeneceğine dair müjde verildi.

Emekliler için hükümet bayram ikramiyesi müjdesi vermişti. Bunun üzerine maaşlarında bayram öncesinde yatırılması konusunda müjdeli haber verildi. Hükümet vermiş olduğu müjde sonrasında işsizlik ödeneği alan kişilerin de yüzünü güldürecek birtakım açıklamalarda bulundu. 680 bin vatandaş bu süreçten olumlu etkileneceği ifade ediliyor. Kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılan kişilere belirli bir süre boyunca belirli şartları karşılamaları halinde işsizlik ödeneği veriliyor. Bu durum işsiz kalan vatandaşların iş bulana kadar geçen süre içerisinde maddi anlamda olumsuz etkilenmelerini engellemektedir.
 
Bu yıl içerisinde işsizlik ödeneği en düşük bin 23 lira olurken en yüksek miktar ise 2 bin 46 lira olarak belirlenmiştir. Bu süreçte işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin PTT'ye başvuru yaparak kimlikleri ile birlikte maaşlarını almaları sağlanacak.
 
İşsizlik Maaşları Erken Yatırılacak!
 
Bu yıl Ramazan Bayramı'nın 4 Haziran tarihine denk gelmesinin ardından 5 Haziran tarihinde ödenmesi gereken işsizlik maaşlarının ve kısa çalışma ödeneklerinin pek çok kişinin mağdur olmasını engellemek amacıyla 31 Mayıs tarihinde yatırılacağı müjdesi verildi. Bu konu hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. Vatandaşların bayram öncesinde PTT'ye giderek kimlikleri ile birlikte başvurularının ardından hak ettikleri ödenekleri alabilecekleri ifade edildi.
 
Özellikle ödenek alacak kişilerin prim şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. 4A kapsamında sigortalı olan çalışanlar kendi istekleri dışında haksız yere işten çıkarıldıkları zaman süreçten yararlanabilirler. Ancak işten kendi isteği ile ayrılanların bu ödenekten yararlanamayacakları ifade ediliyor. İşsizlik maaşını hak edebilmek için son 3 yıl içerisinde 600 günlük prim şartını yerine getirmiş olmaları gerekiyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol