kapat ikonu

İşsiz kalanlara kötü haber! O süreye dikkat

İşsiz kalan vatandaşların sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu fırsattan eş ve çocuklar da kolayca faydalanabiliyor. İşsizlik maaşının tutarı da bin 422 liraya yükseldi. Maaş başvurusunun 1 ay içinde yapılması gerekiyor. Aksi takdirde

Sosyal Güvenlik kanunları gereği çalışan kişileri koruyan birtakım düzenlemeler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi işsizlik maaşı. Çalıştığınız süre zarfında maaşınızdan kesilen bu tutar işsiz kaldığınız zaman belli bir süreliğine ödeniyor. Bilindiği üzere işsizlik maaşını almanın bazı koşulları bulunuyor.

Herhangi bir iş yerinde çalışırken kendi istek veya kusurunuz dışında işinizi kaybedebilirsiniz. Son 3 yıl içinde 600 prim gününü dolduran ve son 120 gün primi tam olanlar işsizlik maaşı uygulamasından yararlanabiliyor.

Yukarıdaki gün şartlarını eksiksiz bir şekilde taşıyan kişilerin işten ayrıldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde İŞ-KUR’a müracaat etmesi gerekiyor. Bu süreyi aşan kişilerin kaçırdığı her günün tutarı maaşından kesinti yapılıyor. Dolayısıyla işten ayrıldıktan hemen sonra işsizlik maaşı başvurusunda bulunarak hak ettiğiniz ücreti alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı tutarı ise o dönemdeki asgari ücrete göre şekilleniyor. İşten ayrılan kişilerin almış oldukları brüt ücretin yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı alabiliyor. Kısacası 2 bin lira brüt maaşı olan bir kişinin alabileceği işsizlik maaşı 800 lira seviyesinde oluyor. Fakat burada üst sınır bulunuyor. Yani işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamıyor.

İşsizlik maaşı uygulamasından kimler faydalanabilir

Kendi rızası dışında işsiz kalanlar ve hizmet akdini sonlandıranlar işsizlik maaşı alabilir. Bunun için son 3 yıl içinde 600 sigorta pirm gününü dolması ve son 120 gün sigorta pirim tutarının tam olarak yatırılması gerekiyor. İş akdinin feshedilmesinin ardından en geç 30 gün içerisinde İŞKUR birimine ya internet ortamından ya da şahsen başvuru yaparak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Kimler işsizlik maaşı alamaz?

- Emeklilik yaşı gelenler ve emekliliğe ayrılanlar

- Kendi rızası ile işten ayrılanlar

- İşveren tarafından haklı olarak işten çıkarılanlar

- Askerlik yaşı geldiği için işten ayrılanlar

- Evlenmek için iş yerinden ayrılanlar

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol