kapat ikonu

İsrail'e Afyonkarahisar'dan fındık yağı ihraç ediliyor

Her sene İsrail'de kutlanan Hamursuz Bayramı'nda tüketilen fındık yağlarının, Afyonkarahisar'daki bir firma tarafından karşılandığı belirtildi.

  • Sektörel
  • 12 Şubat 2019 23:19
  • Son Güncelleme: 12 Şubat 2019 23:41
Her sene İsrail'de coşku ile kutlanan Hamursuz Bayramı'nda tüketilen fındık yağlarının, Afyonkarahisar'daki bir firma tarafından karşılandığı öğrenildi.
 
Afyonkarahisar'a İsrail'den gelen din adamı İsrael Froilich, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fındık yağı üretilen bir fabrikada incelemelerde bulunurken, buradaki çalışmalar ile ilgili de bilgi edindi.
 
Musevi inancına sahip insanlara ürün satılabilmesi adına üretim bandrolü alınacak
 
İsrail devleti hükûmetinin görevlendirdiği Froilich’in, Musevi inancına sahip insanlara ürün satılabilmesi adına gerekli olan üretim bandrolünü almaya çalışan yağ fabrikasında 2 hafta boyunca incelemelerini sürdüreceği aktarıldı.
 
7 gün boyunca tahıl içermeyen ürünler tüketilecek
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan din adamı Froilich, Hamursuz (Pesah) Bayramı'nda inançlarına göre 7 gün boyunca maya ve tahıl içermeyen ürünler tükettiklerini anlatarak, İsrail'de Türk ürünlerinin kullanılmasının hiçbir problem yaratmadığını bildirdi.
 
Ekmek içermeyen bir ortamda imal edildiğinden dolayı bu il seçildi
 
Ürünlerin ekmek içermeyen bir ortamda imal edildiğinden dolayı Afyonkarahisar'ı tercih ettiklerini anlatan Froilich, bunun kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, İsrail Devleti adına bu üretimi Afyonkarahisar'da gözlemlediğini açıkladı. Froilich, üretimin ardından bandrollerle onaylanan fındık yağlarının, İsrail’de rahat bir şekilde tüketileceğini aktardı.
 
Üretim alanında ekmek, bisküvi gibi tahıl ürünlerinin bulunmasına izin verilmiyor
 
Froilich’in ardından konuşan işletme sahibi Mehmet Çiftçi ise İsrail’e gönderdikleri fındık yağlarının ham maddesini Karadeniz bölgesindeki fındık üreticilerinden temin ettiklerine işaret ederek, fabrikada çalışan personelin tamamının Türk işçilerden oluştuğunu kaydetti. Üretim sürecinde fabrikada bulunan İsrailli din adamının, üretim ortamında ekmek olmamasını istediğine işaret eden Çiftçi, bunu denetlediğini, üretim alanında ekmek, bisküvi gibi bir tahıl ürününün bulunmasına izin vermediğini belirterek, kendilerinin de bunlara dikkat ettiklerini dile getirdi.
 
Ukrayna ile rekabet hâlindeyiz
 
Onların dini inançları için bunun önemli olduğunu anımsatan Çiftçi, bu standartlar kapsamında İsrail'e yıllık 1 milyon 500 bin dolarlık 500 ton fındık yağı ihracatı gerçekleştirdikleri bilgisini paylaşarak, bu konuda Ukrayna ile rekabet hâlinde olduklarını öne sürdü. Çiftçi, Pesah ya da Hamursuz Bayramı’nın, Mısır’da kölelikten kurtarılan Antik İsraillilerin göç hikâyesini anan bir Yahudi bayram ve festivali olduğunu vurgulayarak, Pesah’ın Yahudi takvimindeki nisan ayının 15. günü başladığını, bunun tarihî Kuzey Yarım Küre’de de bahara denk geldiğini ve bayramın 7 ya da 8 gün kutlandığını bildirdi. Bayramdan önce evlerin iyice temizlenerek mayalı ve tahıllı ürünlerden arındırıldığını söyleyen Çiftçi, bir hafta boyunca hamur içermeyen yiyeceklerin tüketildiğini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol